Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. Na voltooide arceering wordt het blad met een aluin oplossing overgoten en opgespannen en hierna heeft g. de afwerking plaats, d. w. z. de teekens voor de begroei ing, de wateren, de huizen en andere kleine details worden ingeteekend. Voorts worden net-naamoleaten vervaardigd, hierop komen alle gegevens, die niet uit de kaart zijn te halen, o. a waarom sommige deelen der kaart niet of volledig zijn bewerkt, b. v. „Zur Zeit der Aufnahme abgebrennt, (inundirt)," „Fort No. 5 darf nicht aufgenomtnen werden." Tevens worden oleaten gemaakt, waarop de gegevens ver meld worden, die gedurende den terreinarbeid werden ver zameld omtrent de begaanheid van het terrein, den toestand der rivieren en de beschikking over drinkwater. Op de „Gangbarkeitsoleate" komt door afzonderlijke tee kens in karmijn tot uitdrukkingterrein geschikt voor alle wapensoorten (tot 10°), terrein moeielijk begaanbaar voor cavalerie en artillerie (tot 15° 20°), terrein niet begaanbaar voor cavalerie en artillerie en moeielijk voor infanterie (tot 30°) en terrein onbegaanbaar voor alle wapen soorten. De invloed van de gesteldheid van den bovengrond, van de begoeiing, van de hellingen en de doorsnedenheid van het terrein op de begaanbaarheid behooren in het kort te worden toegelicht. Afzonderlijke teekens bestaan om op een lichtdruk der speciaalkaart den duur der overvaart van rivieren, de capaci teit der vaartuigen, de breedte, diepte, stroomsnelheid en voorts de uitgebreidheid van het overstroomde.terrein bij nor maal en buitengewoon hoogwater aan te geven, alsook om te vermelden of rivieren en beken voor menschen drinkbaar of ondrinkbaar water bevatten en zij nimmer dan wel menigmaal uitdrogen. In kleuren en teekens komt mede tot uitdrukking of in de bewoonde plaatsen steeds genoeg, soms of dikwijls te weinig drinkwater te verkrijgen is en de hoedanigheid hiervan; bronnen en wellen met drie geteekende stralen 1040

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 62