Dienst in Oostenrijk-Hongarije. [Oct. 1912. duiden op „sehr ergiebig", met één straal op „minder ergie- big." Phoiogrcmmelrie en stereophoiogramm efrie. De eerste proeven met photogrammetrische opneming werden genomen in 1891 in de omstreken van WeeDen. Ofschoon de nieuwe methode in algemeenen zin voldeed, vond zij toch voor de tospassing bij de ond erhanden opneming weinig aanhangers. In de eerste plaats was slechts voordeel te verwachten, wanneer het streken betrof, waar voldoende uitzicht mogelijk en een terugvinden der identieke punten verzekerd was en verder stond de nauwkeurigheid niet in verhouding tot die bij de gewone opneming1). De Generale Staf kon echter in de passieve houding tegenover de photo- grammetrie niet berusten en drong op de voortzetting dei- proeven aan. Hoewel de resultaten in 1893, deels door de slechte weers gesteldheid, deels door den niet doelmatigen opzet van het werk niet gunstig uitvielen, waren zij toch in zooverre vruchtdragend, dat men zag hoe men het niet moest doen. Overtuigend bleek, dat de photogrammetrie als afzonderlijke wijze van opneming geen reden van bestaan heeft, doch een welkom hulpmiddel aanbiedt bij de gewone wijze van opneming, vooral indien veel zorg besteed wordt aan een goede keuze der standpunten. Toen in 1896 eindelijk de „Pracizionsauf- nahme" een aanvang nam, had de photogrammetrie zich eene plaats veroverd. 1041 »Die neue Methode erwies sich für die Landesaufnahme, insbesondere im Hochgebirge, vollkommen lebenskraftig. Das Arbeitsresnltat war quantitativ »nicht gross, ergab aber qualitativ in der Felsen-Region ein charakteristi- »sches derart naturgetreues Bild, wie es mit einen anderen Methode nicht zu erreiclien gewesen ware". »Nachdem die bisher durehgefiihrten Versuche die Brauchbarkeit der Pho togrammetrie zweifellos erwiesen batten, wurde von militar-geographischen Institut die Einführung dieser Aufnahmsmethode als Hilfsmittel bei der »Mappierung im Hochgebirge beantragt-" 1) D- w- z- de nauwkeurigheid bij de photogrammetrische opneming stond aanmerkelijk hooger dan die, bereikt bij de herziening der opneming 18G5 - 1884-

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 63