Oct. 1912.J Een wedstrijd in Japan tusschen officie es- gegeven. Aan paarden, die teekenen van vermoeidheid be gonnen te toonen, gaf men een scheutje cognac in het water, hetgeen eene zeer goede uitwerking had. Voorts werd gedu rende elke rust gedrenkt. Den eersten dag waren de manschappen vol ijver in het ver zorgen van hunne paarden, doch reeds den tweeden dag be gon die ijver te verslappen tengevolge van vermoeidheid. Velen waren gedurende de groote rusten van den eersten dag zoo bezig met het verzorgen van hunne paarden en het bijeen- brengen van de noodige fourage, dat zij geen gelegenheid had den om zelf te rusten en dan ook's nachts op hunne paarden in slaap vielen. Het ootstreg gedeelte van de beschadigingen van de paarden is dan ook het gevolg daarvan, dat de man schappen na den eersten dag geen wilskracht genoeg meer hadden om voldoende aandacht aan hunne paarden te wijden. Tot het overbrengen van de berichten, welke volgens de opdracht nog gedurende den rit afgezonden moesten worden werden ruiters aangewezen, waarvan de paarden, naar alle verwachting, den geheelen rit minder goed dan de andere zouden medemaken. De ordonnansen van de 1ste en 2de patiouille reden langs hun geheel onbekende wegen; die van de 3de en éde patrouille gingen denzelfden weg als de patrouilles, doch terug, hetgeen natuurlijk gemakkelijker was. Daarentegen hadden zij met andere moeilijkheden te wor stelen. in de eerste plaats reden zij te middernacht af, zoodat zij de steile gedeelten bij den Aoyama-pas in de duisternis te passeeren hadden. Wel vertoonde zich nu en dan de maan, maar bij het rijden door een dicht bosch hadden zij daar niet veel aan. In de tweede plaats woei hun een ijzige wind in het gezicht. Tot overmaat van ramp werd het paard van een der ordonnansen kreupel, toen hij nog 85 K. M. van Na- goya verwijderd was. Nadere gegevens omtrent den ordon- nansendienst bevat bijlage 7. Bijlage 8 geeft copieën van de gemaakte terreinschetsen. Zij waren niet bevredigend, hetgeen toegeschreven moet wor- 992

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 6