Korte mededeelingen. [Oct. 1912. Verder kan worden aangetoond, dat vervanging van trekpaarden door muildieren belangrijke besparingen tengevolge zou hebben. Het muildier kan reeds op zijn vijfde jaar worden gebruikt en presteert zonder nadeelige gevolgen voor zijne gezondheid langdurigen en zwa- ren arbeid. Een haf bloed-paard is hiertoe eerst op zijn zevende of achtste jaar in staat en het zou niet verstandig zijn reeds vroeger van het dier groote prestaties te verlangen. Bovendien is het niet taaier dan het muildier, waarvan algemeen wordt aangenomen, dat het min stens 2 jaren langer dienst kan doen. Daar komt nog bij, dat do voe ding van een paard jaarlijks minstens f 50.- meer kost. Hieruit kan men gemakkelijk de bezuiniging opmaken. Helaas eigent zich het muildier, hoe uitnemend het ook voldoet als trekdier, in geen enkel opzicht voor het rijden. Bij eene batterij, waarvan de bespanningen uit muildieren bestaan, moeten het kader, de trompetters en de verkenners op paarden bereden worden gemaakt. Maar daarvoor bezit het muildier dan ook alle vereischten, die aan een trekdier bij de Artillerie moeten worden gesteld. Bij de naar aanleiding van de gezantenmoorden in Peking en van de Boxersonlusten in de jaren 1900 en 1901 in China ondernomen internationale krijgstochten werden veelvuldig muildieren gebruikt. Alle berichten hieromtrent zijn even duidelijk en zonder uitzondering gunstig. Zoo leest men in het rapport van den artilleriecommandant van het Fransche expeditie-korps De artillerie van het expeditie korps gebruikte als trek- en draag- dieren Fransche muildieren1528 stuks. Algerijn sche 76 Chineesche 72 De Fransche, voor het grootste gedeelte uit de depóts van Macon, Fontenay, Arles, Merignac geleverde muildieren, waren in het alge meen als trek- en als draagdier zeer goed. Ze zijn sterk en van voldoende capaciteit om zware lasten te trekken of te dragen. Het gewennen aan dragen en trekken geeft geen moeilijkheden. De groote muil dieren uit Poitou zijn dikwijls lang van lenden en slecht aangezet, waardoor ze zich beter eigenen voor trekken dan voor dragen en onder den zadel. Die van andere herkomst hadden betere ruggen en lendenen, doch moesten in dit opzicht onderdoen voor de Alge- rijnsche muildieren. De muildieren uit Algiers zijn minder groot en lichter gebouwd dan die, welke uit Frankrijk afstammen en kunnen niet dezelfde las ten dragen of trekken als de laatstgenoemde. Niettemin zijn zij door hun goed gebouwd rug-lendenstuk meer als draagdier geschikt dan de groote muildieren uit Poitou. Alle dieren, onverschillig of zij nu uit Frankrijk of Algiers afstam den, verdroegen het koude klimaat van Petschili voortreffelijk. Hoewel de hygiënische omstandigheden gedurende den winterveld- tocht ongunstig waren, een onderkomen meestal in de open lucht en op den naakten grond of op open ruimten, waar de wind van alle 1049

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 71