Korte mededeelingen. Oct. 1912.] zijden vrijen toegang had, moest worden gezocht, kwamen slechts eenige gevallen van lichte agina voor. Alle dieren waren spoedig gewend aan de voeding, die hun in China kon worden verstrekt en bleven daarbij gezond. Nog belangrijker luidt eene andere, eveneens Fransche mededeeling over het gebruik van muildieren bij de veld-artillerie. Afkomst. De aan de batterijen geleverde en ten deele in Marseille, ten deele in Poitiers aangeschafte muildieren, stamden meerendeels af uit Poitou en Maconnais. Eene sorteeringscommissie zou ze als „zeer licht" hebben aangemerkt, doch er bevonden zich ook eenige zware dieren onder. Al het kader, de officieren inbegrepen, waren met muildieren bereden gemaakt. Eerst later in China kregen de officieren Tartaarsche paarden. Daar de eenheden vlug mobiel moesten zijn, konden de dieren vóór de afreis slechts zeer oppervlakkig worden afgericht Reis. Van Poitiers tot Marseille bleven de dieren bij groote hitte 24 uur lang in de spoorwagens, zonder schade te lijden. Voor het zeetransport waren zij op het schip op het tusschendek en op het bovendek zeer nauw ondergebracht. Na Port-Said was het erg warm. Daarbij kostte het zelfs op dagen, dat de zee kalm was, groote moeite om de dieren uit hunne standplaatsen te halen om ze wat te poetsen en beweging te geven. De voeding was zeer beperkt en bestond uit een gerstemeeldrank en wat hooi. De zeereis van Marseille naar China duurde ongeveer 40 dagen en was onder deze omstandigheden inderdaad pijnlijk Toch bedroegen de tijdens de overvaart geleden verliezen nog geen 10 °/0 van de sterkte. Over het geheel bevonden zich alle dieren bij aankomst in een zeer onderkomen toestand. In China. Dadelijk na de ontscheping kwamen de muildieren zien- der oogen bijin minder dan acht dagen waren alle gezond en bruik baar. De dressuur en het gewennen geschiedden op de marschen naar Tien-Tsin en na verloop van nog geen maand waren alle dieren vol doende afgericht, zoodat van de batterijen alle diensten konden wor den gevergd. Deze goede resultaten zijn te danken aan de weldoordachte wijze van handelen. Zoo ook werd bij de indeeling der muildieren voor de verschillende bespanningen rekening gehouden met de taille en het werk waarvoor het dier zich het meest eigende; de stukrijders behiel den steeds dezelfde dieren, maakten zich ermede vertrouwd, verzorg den ze zorgvuldig en wisten ze gewillig te maken. Voedingstoestand. De voeding der muildieren veranderde in den loop van den veldtocht meermalen; wederom is aangetoond hoe deze dieren zich aan alles kunnen gewennen. Men gaf ze ongewasschen rijst en Chineesche mais, waarvan de korrels zeer groot en buitengewoon hard zijn. In overeenstemming met de in het land aldaar gebruikelijke 1050

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 72