Korte mededeelingen. [Oct. 1912. wijze vaD voeren, haalden de kanonniers, al naar gelang van de streek en het jaargetijde, de harde Sorgho-en maisstengels binnen, die de Chineezen op het veld laten staan, voorts stoppels, biezen en rietgras. Werd het voer ta laat uitgedeeld, dan knaagden de muildieren volgens ^ewoonte alles af wat ze maar konden machtig worden, zelfs het hardste hout. Ze dronken gewillig het slibberige beekwater, dat hoewel vrij helder, vol microben was en voor de manschappen moest worden gefiltreerd. Weersgesteldheid. Naast groot weerstandsvermogen tegen hitte konden de muildieren ook de grootste koude verdragen. Toen in destreek van Paotingfu in December 1900 en in Januari en Februari 1901 de thermometer 's nachts meermalen 20° en daarbeneden aan wees, schenen de dieren daaronder geenszins te lijden. Prestaties. Wegen als in Europa zijn er niet in Chnia; men vond er slechts slechte wegen of paden, waarin de raden der vuurmonden en der voertuigen in het zand en in de modder wegzonken. In den winter lag overal sneeuw. Zoo kwam men nagenoeg nooit op goed berijdbaar terrein. De bespanningen hadden daarom steeds zwaar werk. De muildieren der batterijen, die steeds rustig en regelmatig trokken, hielpen het best de moeilijke punten overwinnen. Dienst als rijdier. Zoo goed als het muildier zich eigent voor trekken, zoo weinig is het geschikt als rijdier. Het te zware hoofd, de korte en massive hals, de steile schouderstand, de betrekkelijk lange rug in verhouding tot de korte voor- en achterhand, maken het niet ge schikt voor snelle gangen. Waarschijnlijk voelt het dat zelf, want na eeni^e honderden meters galop verzet het zich gewoonlijk tegen dezen aan<r het weigert voor de kleinste hindernis en is meestal niet van de andere dieren weg te brengen. In het kort, het is met voor rijdier gebouwd en heeft daarvoor noch temperament, noch neiging. Slotopmerkingen. Het sterke en gewillige, taaie en voor trekken zeer geschikte muildier zal in de bespanningen der veldartillerie de beste diensten presteeren, vooral in uitheemsche landen, daar het naast veel weerstandsvermogen gemakkelijk is te voeden. Tot evenzeer omristige uitkomsten komen de Duitsche mededeelingen, waaraan nog zij toe te voegen, dat de Duitsche officieren de muildieren niet kenden, terwijl de Franschen er meer of minder mee wisten om t6De veldbatteiij van het Duitsche landingskorps had slechts muildieren, die dank zij hun uithoudingsvermogen, uitstekende diensten presteer den en verre de voorkeur verdienden boven de Australische paarden. Wel is waar konden zij in galop de paarden niet bphouden, maar in draf presteerden zij evenveel en gingen daarbij zekerder hoewel het geschut voor de heele onderneming te weinig mobiel bleek te Z Dank zij hare muildieren, kon de batterij marcheeren en schieten zon der trekdieren te verliezen. Bespanning der voertuigen met muildieren is I. If. T. l'J12. 67. 1051

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73