Omiiang uan Krupp's fabrieken. 1053 KOBTK MEDKDFELINGEN. [Oct. 19<2. bruikt. Muildieren werden in grooten getale uit de Kaapkolonie en uit Argentinië betrokken. De Afrikaansche muildieren waren bijna alle goed. Helaas kon echter reeds na korten tijd de Afrikaansche markt niet meer een voldoend aantal opleveren, waardoor aankoop in Argentinië nooilig werd. De muildieren uit Argentinië waren meestal niet zoo sterk en vooral niet zoo gewillig als de inbeemsche. Ze geven veel moeilijkheden bij het optuigen en het opzadelen en werpen den on- geoefenden ruiter, al is hij ook nog zoo zwaar, met gemak af. Overi gens traden geen werkelijke verschillen op den voorgrond. Van het gebruik van epn groot aantal muildieren als rijdieren in den troep moet worden afgezien, daar ze als regel kleven en niet uit de colonne zijn te brengen. Het moet echter gezegd, dat zij beter klimmen dan paarden, soberder zijn en niet zoo spoedig sterven als het paard. Naar gelang van het gebruik zal de verhouding van ongeveer ^3 aan muil dieren en 2/3 aan paarden de juiste zijn. In ieder geval blijkt uit al deze mededeelingen voldoende, dat de muildieren niet alleen voor het dragen, maar ook voor het trekken van lasten uitstekend geschikt zijn, en in alle opzichten goed dierlijk oorlogsmateriaal vormen. In elk land waar muildieren worden ge fokt, of waar men ze gebruikt, handelt de staat dus in het belang van de eigen weermacht, wanneer het deze teelt of het gebruik bevordert en steunt. Volgens de militaire paardentelling van 1908 bezit Zwit serland 2231 geschikte muildieren Daarvan bevinden er zich 1832 in "Wallis, 201 in Tessino; de rest is over een aantal andere kantons verdeeld. De nieuwe formatie eischt voor de bergtroepen rond 4400 draagdieren. Het aantal van de door de burgerij gebruikte draagpaar- den neemt van jaar op jaar steeds af; bovendien vereischt het gebruik van deugdzame paarden een zorgvuldige keuze. Het bestuur heelt daarom de opdracht om meer dan thans het geval is toe te zien op de opheffing der muildierteelt en het gebruik aan te moedigen. Schueizerische Militarische Blatter 1912 No. 6.) Aan de geschriften, naar aanleiding van het eeuwfeest van de firma Krupp uitgegeven, zijn de volgende cijfers, het boekjaar 1911 betreffend, ontleend, die eenig denkbeeld kunnen geven van den reusachtigen omvang van het bedrijf. De firma had 71221 peisonen in dienst. Verbruikt werd 2.318 000 ton (van 1000 kilogrammen) ijzererts, waar van ruim één millioen ion uit de ijzermijnen der firma, 1 390 000 ton kolen, 1.288.000 ton cokes en 10 000 ton briketten, terwijl de mijnen der firma bijna drie millioen ton kolen leverden. Zestien hoogovens leverden gemiddeld 3900 ton ijzer daags eD 580 cokesovens leverden in het jaar 947.000 ton cokes en als bijproducten 30, millioen IC. G. (kilogrammen) teer, 121 /a millioen K. G. zwavelzure ammonia, 8 millioen

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 75