Overzicht van eenige Tijdschriften [Oct. 1912. Vermelden we ten slotte nog, dat onder de „Kleine mededeehngen door v. d. B(elt) een artikel uit het Marineblad van 15 Jmi J. 1. en betiteld „Verdediging van Ned Indie", wordt overgenomen. De schrijver van dat artikel wijst er op met hoe weinig krachtsin spanning van Engei- sche zijde Java in 1811 voor ons verloren ging. De lezeis kennen v. d B. als een voorstander van uitbreiding der vloot ten koste van het Leger, van daar waarschijnlijk de overname van dit artikel. Dat daarin 1811 wordt aangehaald, achten we met bepaald een gelukkige greep. Wanneer het zwakke, weinig beteekende Java-leger van 1811 een invasie der Engelschen niet kon keeren, dan bewijst zulks toch allerminst, dat ons tegenwoordig leger met tot iets betirs in staat zou zijn. Het slot van het artikel geeft ons een ietwat geheimzinnig idee over den invloed van „Sea Power", die, zoo wordt gezegd, met altijd aan de oppervlakte der gebeurtenissen ligt Hoewel dan ook, de uitslag van het onderzoek der Staats Commissie met gerustheid wordt tegemoet gezien, ontveinst schrijver zich met, dat er nog gevaren schuilen, omdat „the Influence of Sea Power no0 zoo weinig is doorgedrongen tot de natie. De zaak lijkt ons anders niet zoo ingewikkeld. Als men de zeew beheerschen, dan mag men niet 5 slagschepen tegenover lo stellen, want dan is de „Sea Power", menschelijker wijze gesproken, aan de zijde der 15 slagschepen. Wellicht dat zulks de natie ook voelt. De Militaire Spectator 1912 A o. 8. Het aanvangsartikel is getiteld: „Een en ander over de verpleging van het duitsche leger in den oorlog 1870—'71." We vestigden op deze belangrijke studie reeds vroeger de aandacht. s geeft thans mede beknopt aan. op welke wijze door de Intendance van de spoorlijnen werd gebruik gemaakt. Hoewel aan Duitsche zijde ook nog vrij wat storingen in het spoorwegvervoer voorkwamen, mocht de toestand daar ideaal genoemd worden, vergeleken met het geen aan Fransche zijde plaats vond. Aan het slot van zijn artikel somt S. de voordeelen op, diede - voering van lastauto's bij een leger voor den verplegingsdienst oplever De Kapitein der Infanterie J. N. Bruijn levert een studieover „om vattingen," en zulks aan de hand der punten 49 en 50 va.n de Ne- derlandsche gevechtshandleiding. Men vergelijke de inhoud van g - noemde punten met punt 83 van onze gevecht9handle,d,"S- Voor een juiste beoordeeling van wat men onder een omvatting dient te verstaan, is het echter noodig wel het onderscheid tus^hen een omvatting en een omtrekking in het oog te houden. Ovei laatste handelt punt 88 van onze gevechtshandleiding (Nederland, punt 48). 1059

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 81