Oct. 1912.] Mededeelingen beteeffende het Ind. Leger. 1062 KIseding en Uitrusting. Ten aanzien van de kampementen en andere daarvoor in aanmer king komende militaire gebouwen te Batavia, Semarang en Soerabaia is bepaald, dat de inwendige verlichting door middel van electriciteit en de buitenverlichting met gas (invertlicht) zal geschieden, terwijl het kampement en bet militair hospitaal te Buitenzorg geheel met gas zullen worden verlicht. Te Bandoeng, Tjimahi, Soerakarta, Malang, Makasser en Sigli zijn of zullen binnenkort de militaire gebouwen en emplacementen hetzij electrisch, hetzij door middel van gasgloeilicht worden verlicht. Te Soemedang worden nog proeven genomen met gasolineverlichting met een zg. luchtdruk installatie, waarbij een algemeen reservoir (buiten de gebouwen) met pijpleidingen naar de lampen wordt gebezigd, ter beoordeeling van de vraag, of met het oog op de kosten en het brandgevaar, niet aan deze wijze van gasolineverlichting de voorkeur moet worden gegeven. Indien deze proefneming tot een gunstig resultaat leidtligt het in de bedoeling dergelijke installatie's tot stand te brengen in de groote garnizoenen op Java, waar geen gas of electriciteit voor de verlichting kan worden aangewend, zooals te Magelang, Djokjakarta, Salatiga enz. Yoor de verlichting van kleinere garnizoenen en posten, waar met het oog op het slechts gering aantal lampen, dat behoeft te worden ontstoken, eene centrale verlichtingsinstallatie te kostbaar zou zijn, zal gebruik worden gemaakt van gasoline lampen met eigen reservoir. De lampen, welke voor gebruik bij het Leger zijn ingevoerd, bestaan uit: le. hanglampen met groote branders, lichtsterkte 90 N. K. voor verlichting van groote lokalen, zoo als chambrée's, dagverblijven e. d. 2e. hanglampen met kleine branders, lichtsterkte 30 N. K., voor ver lichting van kleine vertrekken en v. z. n. voor aanvulling der ver lichting van groote lokalen, voor zoover de sub 1 bedoelde lampen niet voldoende zijn; 3e. stormvrije lantaarns, met kleine branders, lichtsterkte 30 N. K., voor verlichting van galerijen en corridors, zoomede voor de verlich ting binnen de enceinte der kampementen, hospitalen en voor de buitenverlichting in het algemeen. Voorstellen zijn gedaan om aan de soldij genietende militairen, beneden den rang van adjudant-onderofficier, eene tegemoetkoming voor reparatiekosten aan schoeisel toe te kennen tot een bedrag van le. 0,55 per maand aan hen die op 3 paar schoenen per jaar aan spraak hebben, 2e. f 0,40 per maand aan hen, die op minder dan 3 paar schoenen aanspraak hebben, met dien verstande, dat deze tegemoetkoming niet wordt toegekend aan in het hospitaal verpleegden en zal worden uit gekeerd naar de terzake door den Commandant v/h Leger te geven voorschriften.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 84