Oct. 1912] Tactische oefening op de kaart. men stuit dan evenwel op de vijandelijke voorposten aan de Tji Pelang, waardoor de kans van slagen gering wordt. Meer aanbeveling verdient het daarom gebruik te maken van een der rij paden, die ten W. van Pangleseran bij Bodjong 3 paal 10 en Bodjong 4 van het N. op bovenbedoelden rijweg uitkomen. De ligging van het bivak is slechts bij benadering bekend, want het is duidelijk, dat eene troepenmacht van 6 a 700 menschen en paarden, waarbij nog vuurmonden en andere voertuigen, niet te legeren is in de kleine kampongs, welke den naam Pangleseran dragen De troepen zullen dus ook meer Westelijk gelegerd moeten zijn in Kg. Tjibodas en vermoedelijk ook in Kg. Sampora. Het meest Westelijke pad volgend, komt men zeer waarschijnlijk geheel in den rug van den vijand, doch dit vordert belangrijk meer tijd, dan het volgen van de beide andere paden. Bovendien zal de brug over de Tji Batoe vermoe lelijk door den vijand bezet, althans bewaakt, worden. Deze bezwaren zijn te ontgaan door gebruik te maken van het pad langs Bodjong 4 tot aan de Kg. Dano 3 en ver der den O. rand van het zich van daar af naar het Z. uitstrekkende stukje sawah te volgen. Te 5 30 n.m ontbiedt de Ct van het Xde Batn zijne C. Cten, den Chef der Geneesk. sectie, en den Ct- der onder zijne bevelen ge stelde sectie Genietroepen bij zich, deelt hun de ontvangen opdracht mede, en bespreekt de voorbereidende maatregelen. Alle officieren en minderen zullen voorzien zijn van een breeden witten band om beide armen (wordt groote duisternis verwacht, dan verdient het aanbeveling, iedereen over de uniform een wit hemd te doen dragen De Bagagetrein blijft in zijn geheel achter; van den gevechtstrein gaat alleen mede het Geneeskundig personeel, dat het draagbaar materieel medeneemt (dus in den geest als bij het optreden tegenover den I V De Infanterie laat alle pioniergereedschappen behalve de Mar. sa bels en bijlen achter. Ook de inhoud der ransels wordt achtergelaten, zoodat ieder man behalve zijn geweer (c.q. revolver) en munitie slechts een bereiden maaltijd, het noodration, den eetketel en het nood verband hij zich heeft. De C. Cten zullen zich overtuigen, dat alle rammelende deelen van de uitrusting worden achtergelaten of zoodanig vas1 gezetb v. door omwikkeling met papier of lappen dat ook bij marcheeren in den looppas ieder noodeloos geluid wordt vermeden. De Genie voert middelen mede om in korten tijd een groot aantal huizen in brand te kunnen steken, alsmede springmiddelen voor het vernielen der vuurmonden en —zoo deze voorradig zijn handgranaten. Troepen in het open veld worden met de bajonet aangegrepen, ver dedigt oe vijand zich in huizen, dan worden deze zoo spoedig mogelijk in brand gestoken. De paarden worden losgemaakt en in O. richting opgejaagd; is dit niet mogelijk, dan worden zij neergeschoten. 1066

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 88