Oct. 1912.] Tactische oefening op de kaart. Naar aanleiding van dit bevel nog eene enkele opmerking. De ge weren zijn ongeladen, [v. v. 199 (15)] dit behoeft niet afzonderlijk te worden gelast. De indeeüng der Genietroepen in de marschcolonne houdt verband met de wijze, waarop de Det. Ct zich voorstelt den aanval te doen uitvoeren. (Zie beneden). Het verdient geen aanbeveling de bevelen voor den eigenlijken aanval reeds bij den afmarsch uit te geven Wel worden de te nemen maatregelen te voren door den Det. Ct overwogen, uit den aard der zaak zullen deze echter zeer eenvoudig moeten zijn, en kunnen dus veel beter ter plaatse worden verstrekt, waardoor cian tevens wiiziging van eenmaal uitgegeven bevelen, en dus verwarring, wordt vermeden. Is de brug over de Tji Batoe bereikt vermoedelijk tusschen 3 en 4 uur v. m. dan zendt de Det. Ct het voorste peloton der Hoofd macht langs den van hoogtecijfer 378 naar het Z. voerenden karreweg om het ontmoetingspunt van dien weg met den van hoogtecijfer 387 naar het Z. W. voerenden rijweg te bezetten. Terwijl de achterste Compagnie op 100 a 150 als reserve volgt, ont vangen de 2de en 3de Compagnie ieder met 1/2 sectie Genie last den eigenlijken aanval te verrichten De 2de Comp. richt den aanval te gen de troepen ten N., de 3de Comp. tegen die ten Z. van den rijweg naar Soekaboemi gelegerd. De aanval wordt tot aan de Tji Pelano- doorgezet. Is de overvalling gelukt, dan worden de gemaakte gevangenen onder behooilijke voorzorgen en onder gewapend geleide naar Soekaboemi gebracht. Zoodra het daglicht zulks mogelijk maakt, worden onder bescherming van veiligheidsafdeelingen in W. richting de ongedeerd gebleven paarden zoo goed mogelijk verzameld en eveneens medege voerd. Hetzelfde geldt voor de Artillerievoertuigen, liet is niet waar schijnlijk, dat wij heel veel aan de vuurmonden of munitie van den vijand zullen hebben, maar het is natuurlijk van belang, hem verder het gebruk daarvan te ontzeggen. Het onbruikbaar maken van Artil- leriematereel vereischt veel arbeid van technisch personeeldesnoods kan men er mede volstaan, de vuurmonden en caissons in een diep ravijn met steile wanden neer te storten. Het verzorgen van de gewonden en het begraven van de gesneuvel den, ook die van den vijand, is de taak van den Geneeskundigen Dienst. Troependetachementen kunnen echter zoo noodig worden aangewezen om hulp te verleenenhiertegen bestaat te minder bezwaar, aangezien men slechts op korten afstand van de eigen voorposten verwijderd is. Mocht de vijand intusschen krachtig opdringen, dan trekken de troepen op Soekaboemi terug en laten zij de gekwetsten onder bescherming van eenig geneeskundig personeel en eene roodekruisvlag achter. OEFENING No 4. Algemeen denkbeeld. Op het oogenblik, dat eene vijandelijke troepenmacht aan de 1068

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 90