Enkele opmerkingen naar aanleiding Dan bei «Tacfi5cb gebruik Dan mitrailleurs," (i. m. t. i9i2 no, 8.» Het ligt niet in mijne bedoeling Schrijver te volgen in zijne beschouwingen over het ontstaan van den mitrailleur en over de wijze, waarop dit wapen in verschillende oorlogen werd gebruikt. Hoewel ik in menig opzicht ook hierin tot ge heel andere conclusies ben gekomen dan Schrijver, zal ik mij slechts tot de hoofdzaak het gebruik in de toekomst be palen. Als een onbestreden waarheid zij voorop gesteld, dat om een bepaald gevechtsdoel te bereiken, de eenheid van handeling bij de verschillende onderdeelen, waaruit de troepenmacht be staat, onder alle omstandigheden gewaarborgd moet blijven. Dit wil daarom nog niet zeggen, dat ieder onderdeel tot in details zijne opdracht van den Algemeenen Bevelhebber moet ontvangen en dat deze voortdurend zijne onderbevelhebbers van nieuwe bevelen zou moeten voorzien. Integendeel moe ten de opdrachten en bevelen zoodanig worden gesteld, dat den onderbevelhebbers vrijheid wordt gelaten omtrent de wijze van uitvoering. Dit geldt voor Mitrailleurs even goed als voor ieder ander troependeel. Den Ct. eener Mitrailleureenheid mag evenwel nimmer zoo danige vrijheid worden gelaten, dat hij zich aan het gezag van den boven hem gestelden Chef kan onttrekken. Dat de Chef hem deze vrijheid zou verleenenis wel wat veel gevergd want hiermede zou hij als het ware zich zelf een brevet van onvermogen uitreiken, om den toestand te beheerschen, en den indruk vestigen, alsof hij zelf tegen de uitvoering der ontvangen opdracht opziende nog slechts zijne hoop geves tigd heeft op het succes zijner Mitrailleurs. Op overeenkomstige overwegingen kan dus eenig voor- 1012

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 34