Enkele cmnfeekeningen oüer den Topogra- pïiischen Dienst in Qostenrgfe-Bongarge, Inleiding, Wijl Graaf Daun gedurende den Zevenjarigen Oorlog ■de nadeelige gevolgen had gezien van het niet kunnen beschikken over betrouwbaar topographisch materiaal, drong hij al spoedig na het sluiten van den vrede met klem aan op een juiste kaarteering van het grensgebied van het Oostenrijksche keizerrijk. Zijne voorstellen vonden bij Keizerin Maria Theresia een gunstig onthaal en al ras werd onder leiding van den Chef van den Generalen Staf begonnen met ■de opneming van Bohemen, Moravië en Silezië en die met zoo veel ijver in andere deelen van het keizerrijk voortgezet, dat reeds op het einde van 1787 over militaire, economische of minstens a-la-vue-opnamen van alle Oostenrijksche provinciën beschikt kon worden. De kaarteering werd ook uitgestrekt over Hongarije aan vankelijk maakte men daar bezwaren, doch Keizer Jozef II gaf der Landstanden te kennen „dass man ein Land, urn es gut zu regiren, genau ken- „nen müsse." De resultaten der opneming kwamen tot uitdrukking in 1: 28800 kaarten; die schaal bleef behouden tot 1872. De instructie schreef voor: „alle Hauser und den Yiehstand zu verzeichnen, Flüsse, „Wege zu beschreiben und die Berge derart darzustellen, wie „sie einander dominiren, hauptsachlich aber jene anzugeben, „welche die grösste Übersicht über das anliegende Terrain „gewahren," 1016 sDie Mappirung und das Kartenma- chen sind eine endlos sieh "wieder- holende Thatigkeit." Bancalari.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 38