Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië [Nov. 1912. landing des vijands desnoods buiten de vloot, wat omgekeerd niet het geval is, maar met de vloot verdwijnt ook de kans op een bondgenoot naar een vèr verschiet. Als zich deson danks toch een bondgenoot opdoet, dan zal het wel waar schijnlijk een zijn, die bang is niets van de taart te krijgen en alleen zijn hulp beschikbaar stelt tegen een ruime beloo ning in land. De redeneering, die men in Holland gevolgd heeft en daar geleid heeft tot afschaffing van de zeegaande vloot, is evenzeer toepasselijk op onze koloniën, alleen leidt zij hier tot een ge heel andere oplossing. In Holland voelde men even goed, dat onze rol in de Euro- peesche politiek heelemaal uit zou zijn, als men geen zeegaande vloot van eenige beteekenis zou kunnen onderhouden. Eerst na jaren van prutsen en knoeien heeft men het blijkbaar opgegeven en zich, door onmacht en gebrek aan geld gedron gen, beperkt tot een kustvloot. Thans loopen daar alleen nog maar de meeningen uiteen hoe die vloot moet zijn samen gesteld. Aan het leger tornt men niet, de noodwendigheid daarvan is buiten kijf. Zoo ook hier. Ook hier zal niemand de noodzakelijkheid van een leger in twijfel stellen. De I. V., de rechtstreeksche verdediging van Java (ons reduit) tegen een B. V., wanneer het de vijand gelukt een leger zoover te brengen, de be scherming van de marinebasis en andere belangrijke kustplaat sen tegen vernieling door den vijand, dit alles maakt een leger noodig. Maar ten aanzien van de vloot gelden andere overwegingen. Kan men in Holland niet meer ontkennen, dat in Europa onze beteekenis zoo gering is geworden, dat we niet meer kunnen meepraten in de daar gevoerde poli tiek en ten slotte Nederland ook nog landgrenzen gemeen heeft met verschillende mogendheden, zoodat het niet uitslui tend van de zee afhankelijk is, hier dwingen de afmetingen en de ligging van ons rijk ons tot meedoen. In Europa moest de zeegaande vloot (helaas) verdwijnen, hier niet, hier wordt de behoefte aan een krachtige vloot daarentegen steeds grooter. 1083

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 11