Nov. 1912.] Een en ander over „vliegen". geen weerstand kunnen bieden. Ook kan door deze hooge druk ken het bekleedingsiinnen het opgeven, of wel hebben de vleu gels kans in de richting van voren naar achteren te bezwijken aan de bekleeding moet dan ook groote zorg worden besteed. De soliditeit van de andere onderdeelen behoort daarmede in harmonie te zijn. Vooral is groote aandacht te wijden aan de commandodraden, welke thans algemeen door kabels worden vervangen. Aangezien de kabels voor de scheluwtrek- king der vleugels (gauchissement) aan groote slijtage onder hevig zijn, moeten zij dikwijls worden nagezieD. De landing is meermalen gevaarlijk wegens de remous, die veelal in de lagere luchtlagen worden aangetroffen. Onder remous verstaat men hetzij plotselinge luchtverdunningen als gevolg van ongelijke warmteterugkaatsing door den bodem, hetzij eene beweging van de luchtdeeltjes bij wind in sinus- soïdale instede van in horizontale richting. Een vliegtuig, dat in zoo'n remous komt, zal plotseling zijn stijgvermogen zien toenemen en krijgt dan hevige stooten, welke meermalen aanleiding geven tot een val van het toestel. Deze remous komen het meest voor dicht bij den bodem, bij warm weer, bij afwisselende terreingesteldheid (water, bosch, enz.) en bij geaccidenteerden bodem. Normaal behoort de landing in „vol piané" te geschieden, d, i. de glijdvlucht met stopgezetten motor. Het dalen in „vol piqué" (motor in gang) is om de reeds bovengenoemde reden gevaarlijk voor de vleugels. Toch verdient het aanbeveling steeds zooveel mogelijk en tot het laatste moment zijn motor in de hand te houden, daar een toestel met stopgezetten motor aan de genade van eiken windstoot is overgeleverd, terwijl verandering van landingsplaats is uitgesloten. Heeft men n. 1. den motor afgezet, dan moet het toestel in eèn zelfs zeer sterk hellenden stand worden gehouden om snelheid te behouden. Heeft men hetzij door een te vroeg herstellen van het toestel, hetgeen vlak bij den grond behoort te ge schieden, hetzij door een remous of windstoot zijne snelheid verloren, dan is men reddeloos verloren. Het toestel is niet 1086

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 14