Een en ander over „vliegen". [Nov. 1912. meer bestuurbaar en valt als een zwaar lichaam op den staart, op den kop of op een vleugel. Dit is het zoogenaamde glij den van het toestel, hetgeen ook kan gebeuren, wanneer een bocht te scherp wordt genomen, waardoor te veel snelheid verloren gaat. Ook kan het voorkomen, dat men te snel tracht te stijgenalsdan vermeerdert de horizontale weer stand snel, men verliest te veel snelheid met de kans op het zelfde noodlottige gevolg. Dit heet in den vakterm „ca- breeren." Heeft het toestel juist neiging om telkens te dalen met motor in gang, dan noemt men dit „piqueeren". Het in de hand houden van den motor wordt verkregen door het afwisselend verbreken en herstellen van het contact, waarbij er vooral op zij te letten, dat men niet te laat herstelt, d. w. z. als de motor niet meer voldoende draait om weer in gang te komen. Het is zaak niet te gecabreerd te vertrekken, daar dan de snelheid vermindert, met het gevolg dat het toestel gevoeliger is voor windstooten, welke vooral dicht bij den grond voorkomen. Als vaste regel kan veilig worden aangenomen: hoe grooter de snelheid, hoe gehoorzamer het toestel. Er kunnen zich natuurlijk gevallen voordoen, dat men genoodzaakt is te cabree- ren, b. v. wanneer een terreinhindernis moet worden over gevlogen. Ook verdient het aanbeveling zoo spoedig mogelijk een voldoende hoogte te bereiken om uit de zóne der ge vaarlijke rernous te geraken, welke dikwijls tot 700 M. en hooger reikt. In een bocht stelt het toestel zich schuin om zich als 't ware tegen de lucht te steunen voor het wegglijden door de centrifu- gaalkracht; de snelheid vermindert. Bij een goed geconstrueerd, normaal belast toestel met flinken krachtigen motor is er geen gevaar in een bocht. Men wachte zich echter bochten te maken met een overbelast toestel of met een motor, die slecht trekt. Wordt in dat geval door licht te dalen geen meerdere snelheid aan het toestel gegeven, dan is het gevaar voor omslaan of glijden zeer groot, vooral wanneer juist een remous of windstoot ons verrast. 1087

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15