Nov. 1912.] Een en andee ovee „vliegen". Id 1909—1910 waren 5 doodelijke gevallen te wijten aan motorpanne's. Deze motorpanne's hebben verschillende oor zaken, zooals slechte benzine of olie, een warmloopen en daardoor vastloopen der zuigers door onvoldoende smering, door een materiaalfout, een defect, als b. v. een breken van een geleidraad, waardoor de electrische stroom voor de ont steking niet meer doorgaat, een barsten van een bougie, het vetworden der contacten of der bougies, het vastklemmen van de koolstift in een Gnöme-motor, het ontstaan van kort sluiting door een gebrek in de isolatie en nog vele andere, waaronder vooral niet te vergeten een leeg benzine- of olie reservoir, iets dat zeer gemakkelijk is te voorkomen (lekkage uitgesloten), doch niettemin dikwijls voorkomt. Verder kan een breuk van de schroef, b. v. door het breken van een in de nabijheid daarvan geplaatsten spandraad, of door het treffen van een hard voorwerp (een pet of voorwerp van den aviateur) oorzaak zijn van een noodlanding, die op ongeprepareerd terrein niet altijd even glad van stapel loopt en dikwijls aanleiding geeft tot ongevallen. Naast de in de nabijheid der schroef geplaatste draden spant men dan ook meestal nog een tweeden draad, welke niet aan zoo'n groote spanning is blootgesteld. -Beide draden worden door een om wikkeling van koperdraad verbonden, waardoor wordt belet, dat bij breuk van den spandraad de einden in de schroef zouden kunnen komen. De remous blijven thans nog steeds het groote gevaar in de aviatiek. Wat de daaraan te wijten ongelukken betreft, deze zullen natuurlijk door meerdere volmaking van de toestellen, door meerdere geoefendheid van de bestuurders en door betere kennis van de atmosfeer wel verminderen, doch zij zullen evenmin als de schipbreuken op zee geheel verdwijnen. Vochtige streken scheppen neerdalende luchtstroomen, die een dalen van het toestel tengevolge hebben alleen krachtige motoren kunnen in zoo'n geval helpen. Droge streken daar entegen scheppen stijgende luchtstroomen, welke eveneens gevaren opleveren, wegens de zoogenaamde luchtgaten („po- 1088

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 16