Een en ander over „vliegen". [Nov. 1912. ches" of „trous d'air"), die aan de randen van zoo'n stroom ontstaan en waardoor het evenwicht ernstig bedreigd kan worden. Hetzelfde verschijnsel van een luchtgat doet zich voor, wanneer een toestel plotseling door een windstoot van achteren wordt gegrepen. Door de plotselinge verminde ring van de relatieve snelheid ten opzichte van de omringende lucht neemt het draagvermogen af en is dan momenteel een veel geringere ondersteuning en het toestel zal een val van soms wel tot 25 M. doen, daarbij zelden recht blijvende. Om daartegen te kampen, moet de aviateur beschikken over koelbloedigheid, instinct tot direct handelen, over een door zijn constructie reeds eenigermate automatisch stabiel toestel en bovendien over een flinken krachtigen motor. Een zeer machtig middel tegen remous is opvoering van de snelheid. Men zij echter voorzichtig met dit steeds vergrooten van de snelheid. De vermeerdering kan worden verkregen door het gebruik van een krachtiger motor en door vermindering van den horizontalen weerstand, bv. door het kleiner maken van de vleugels. Het toestel zal dau echter te weinig zweef- vermogen hebben, zoodat in geval van panne men genoodzaakt is een zeer steile zweefvlucht te doen, om zoodoende de groote snelheid, welke het toestel noodig heeft, te behouden. Het ligt voor de hand, dat eene landing op eenigszins ongelijk terrein dan levensgevaarlijk wordt (Ongeval van Jules Védrines). Het beste zou zijn, een toestel met behoorlijk vleugelopper vlak, dus met voldoende zweefvermogen, waarop een motor, die men naar behoefte, dus bij zwaar weer, remous, enz., harder kan laten loopen dan in normale vlucht. Bij gelijken aangrijpingshoek is de snelste aëroplaan het minst gevoelig voor atmosferische storingen. Bovendien gehoorzaamt het toestel nauwkeurig aan de manoeuvres van den bestuurder en is daardoor gemakkelijker te hanteeren, uitgezonderd natuur lijk bij de landing. Het snelle vliegtuig, met een krachtigen motor in verhouding tot zijn gewicht, kan snel groote hoogten bereiken en het is bekend, dat er voor den aviateur in groote hoogte veel veiligheid zit. Er zijn n.l. veel minder remous, 1089 I. M. T. 1912. 70.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 17