Een en ander over „vliegen". Nov. 1912.] terwijl ook de afwijking, die de luchtdeeltjes door terreinvoor- werpen ondervinden, veel minder wordt, m.a.w. de wind is regelmatiger; bovendien is ingeval van motorpanne de keuze van het landingsterrein grooter. Te groote hoogten leveren echter ook weer gevaar op, omdat de groote koude het voor den aviateur onontbeerlijk beslissingsvermogen vermindert. Het kan dikwijls voorkomen, dat wegens het weer een minder snel toestel in den hangar moet blijven, terwijl de over het algemeen vlugge eendekker nog. er op uit kan. Elk systeem heeft echter zijn voor-en nadeelen. Voor wed strijden is de vlugge eendekker het aangewezen toestel; voor militaire doeleinden biedt de tweedekker daarentegen groote voordeelen, t. w. het uitstekende uitzicht, het grootere zweef- vermogen en de grootere soliditeit. Het uitzicht uit een tweedekker, waarbij de motor achter en geen stabilisateur vóór is, is geheel onbelemmerd, hetgeen van de allerhoogste waarde is. Er zijn ook ééndekkers, waarbij de bestuurder niet boven, maar onder de vleugels is geplaatst, zooals de Train, de Pinkofï, e. a. ééndekkers. De daarmede verkregen resultaten zijn echter niet schitterend; bovendien zal in de toekomst het uitzicht omhoog ook onbelemmerd dienen te zijn. Bij toestellen met een groot dragend oppervlak (bij tweedek kers 40 M2, bij ééndekkers van 15 tot 20 M2) is het zweef- vermogen grooter, terwijl een grooter gewicht kan worden meegevoerd. De snelheid bij het opstijgen en 't landen is voorts veel geringer, zoodat capoteeren (het over den kop gaan) door kleine terreinoneffenheden veel minder voorkomt, wat voor- toestellen voor militair gebruik van het hoogste belang is. Zoolang de motoren nog niet volmaakt zijn, staat men bloot aan pannes, en daar militaire vluchten mee stal overlandvluchten zijn, kan het dikwijls voorkomen, dat op on geprepareerd terrein moet worden geland. Behalve de handigheid van den bestuurder is dan de snelheid, waarmede men den grond bereikt, een voorname factor. De biplan is veel solider, daar de liggers met de staanders 1090

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 18