WM Voorbeeld Dan froepenüerüoer per spoor op Dodo. ([Det een graphiek.) Dat de spoorwegen in de hedendaagsche oorlogvoering van zeer groote beteekenis zijn, behoeft hier zeker niet nader te worden betoogd. Wij zouden daarbij in herhaling moeten treden van hetgeen de tegenwoordige Exploitatiechef van de Oosterlijnen der Staatsspoorwegen, toenmaals secretaris van de Permanente Militaire spoorwegcommissie, in de vergadering der Indische Krijgskundige Vereeniging van 24 Novenber 1905 omtrent „Het nut van spoorwegen in oorlogstijd" mededeelde. Deze lezing geeft een beknopt overzicht van het gebruik, dat in de laatste oorlogen van de spoorwegen werd gemaakt en behandelt tevens in algemeenen zin, hoe het troepenver voer per spoor in oorlogstijd op Java zal geschieden. Intusschen zijn er sedert bedoelde lezing reeds 7 jaar verloopen, zeven jaren van voortdurenden vooruitgang op spoorweggebied. Waar we in vergelijkingen willen treden met de pres taties van Europeesche of b. v. Amerikaansche spoorwegen, vallen dadelijk een tweetal ongunstige factoren aan onze zijde te vermeiden, n.l. dat we op Java, behoudens op een paar kleine trajecten, slechts enkel spoor bezitten, terwijl daarin tevens nog meerdere zware berglijngedeelten voorko men. Mocht de lijn Cheribou Kroja tot stand komen de laatste telegrammen melden, dat daarvoor 2 millioen op de eerst volgende begrooting zal worden gebracht dan zal de verbin ding Batavia Soerabaja slechts 57 K. M. berglijn bevatten. Tusschen Cheribon en Kroja behoeft dan slechts een hoogte van 300 M. te worden overschreden. We zullen ons hier niet verdiepen in de vraag, of over- 1092

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 20