Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. [Nov. 19]2. wegingen van strategischen aard ook invloed zullen uitoefenen op het gebruik, dat van bedoelde verbinding in oorlogstijd zou kunnen worden gemaakt, doch slechts wijzen op de groote voordeelen, die de mogelijkheid tot vermijding van de zware berglijnsecties, voor het militair vervoer oplevert. Gemiddeld toch vervoert dezelfde locomotief op de vlaktelijn 3 a 4 maal zooveel als op de berglijn. Niettegenstaande de zooeven genoemde twee ongunstige factoren zal het militair vervoer in oorlogstijd niet zooveel zoigen behoeven te baren en veel vlugger kunnen geschieden dan b. v. een 10-tal jaren geleden. Het leek ons niet ondienstig hierop in het bijzonder de aandacht te vestigen, omdat er nog wel eens meeningen wor den veikondigd, waarbij blijkbaar met dien vooruitgang geen rekening werd gehouden. Zoo werd o. a. door een militair medewerker van een der Indische bladen nog niet lang gele den beweerd, dat er op alle spoor- en tramwegen van Java geen voldoende materieel aanwezig was, om een troepenmacht van 10000 man met bijbehoorende wapens per spoor te ver plaatsen, terwijl toch in werkelijkheid wel materieel aanwezig is voor het vervoer van vier maal eene dergelijke troepen macht. Enkele getallen mogen hier worden vermeld, die ons een beeld kunnen geven van de toename van het verkeer in de ïaatste jaren. Blijkens de verslagen van de staatsspoorwegen op Java bedroeg het totaal aantal reizigers, dat werd vervoerd in 1900 twaalf millioen, in 1910 zes en twintig millioen, terwijl, zooals in het pas verschenen verkort verslag over 1911 is vermeld, dit aantal in dat jaar reeds tot bijna 30 millioen is gestegen. Niet minder legt de toename van het goederenvervoer het bewijs af van de uitbreiding van het spoorwegbedrijf op Java. Het spreekt wel van zelf, dat, om het steeds drukker wor dend verkeer te kunnen blijven beheerschen, een voortdurende uitbreiding van het aantal rijtuigen en wagens noodzakelijk is. Bedioeg, om ons alleen weer tot de Staatsspoorwegen te 1093

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 21