Nov. 1912.] "Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op-Java. bepalen, het aantal rijtuigen in 1900 slechts 513 stuks, thans is dat aantal 969, waarvan een gedeelte van een veel grooter type dan vroeger. In denzelfden tijd steeg het getal goederenwagens van 2301 cot 4331. Dat een dergelijke materieeluitbreiding een eventueel troe penvervoer in oorlogstijd ten goede komt, zal niet nader behoeven te worden aangetoond. Er is evenwel meer. Naarmate het verkeer toenam, werden tegelijkertijd locomotieven met grootere trekkracht aange schaft. Het aantal treinen, dat men op een baan met enkel spoor dagelijks kan laten loopen, is natuurlijk veel kleiner dan wanneer een baan dubbel spoor heeft (Theoretisch zou de verhouding 12 zijn). Vandaar, dat de zwaarte der treinen moest worden opgevoerd. Was in 1900 het hoogste gewicht, dat over de berglijn Bandjar Tjitjalengka in één trein kon worden vervoerd, 85 ton, in de laatste jaren bedraagt zulks 180 ton, terwijl de technische bezwaren, om op dat gedeelte der baan treinen met twee locomotieven (dubbele tractie) te laten rijden, thans niet meer van dien aard zijn als vroeger. Het verzwaren, dus langer worden van de treinen, had mede tot gevolg, dat op de kleinere stations en haltes de lengte der sporen, en zulks met het oog op de kruisingen, werd vermeerderd. Voegen we hieraan reeds dadelijk toe, dat het eerste exem plaar van een nog krachtiger type berglijnlocomotief reeds kort geleden in Indie werd ontvangen. Deze nieuwe locomo tieven zullen minstens 30% meer capaciteit bezitten, dan de zwaarste der thans aanwezige berglijnmachines, de z. g. groote Mallets. Reeds werd in de laatste jaren de baan versterkt, door verzwaring van de ballastlaag en de verwisseling der rails tegen die van een zwaarder type. De oude rails worden dan gebezigd op nieuw aanteleggen zijlijnen, zooals b.v. de lijn Bandjar- Parigi, waar de omvang van het vervoer wel nimmer zoo groot zal worden als op de hoofdlijn. 1094

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 22