Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. Nov. 1912.] Veewagens (V) voor de paarden, Goederenwagens (G) voor bagage, enz., Platte wagens (P) voor geschut en karren.1) Voor de belading der wagens overigens verwijzende naar hetgeen daaromtrent wordt vermeld in de „Regeling van het militair vervoer enz"., zij nog opgemerkt, dat gerekend weid op 8 karren of 3 sado's per platte wagen. Bij een gehouden proef werden zelfs 14 kanen op één P. geladen. Hierbij waren de grobaks van de wielen ontdaan, welke dan afzonderlijk in een goederenwagen werden geladen. Het kwam mij echter voor, dat bij de gehouden proef, waai- bij zelfs schroeven moesten worden losgedraaid om de zijbor den der grobaks te kunnen afnemen, niet voldoende rekening is gehouden met den oorlogstoestand. Daarom werd het aan tal karren per P. op 8 gesteld. Bij invoering van de Japansche karren mag zeei zekei op dat aantal worden gerekend, omdat deze (c.q. ontdaan van de wielen) zooveel te gemakkelijker zijn te hanteeien. 3) Op het gebied van het rijtuigmaterieel bestaat bij de ver schillende spoor-en tramwegen nog al verscheidenheid. Op de staatsspoorwegen zijn o.a. 3e. klasse-rijtuigen met 40, 42, 44, 45, 54, 55 en 64 militaire zitplaatsen. 3) Gelukkig zijn de 3e. kl. rijtuigen, welke bij de S. S. in de laatste jaren worden aangebouwd, veelal van één bepaald type n. 1. met 64 militaire zitplaatsen. De rijtuigen van den stoom tram Djokja-Willem I hebben 52 en 56 militaire zitplaatsen. Voor ons doel was het noodig een gemiddelde aan te nemen, waarbij werd gerekend op 50 militaire zitplaatsen pei rijtuig. Natuurlijk moeten berekeningen betreffende de vereischte 1099 1) Kortheidshalve zullen verschillende soorten rijtuigen en wagens met de daarachter vermelde letters worden aangeduid Deze letters vinden we, zooals bekend, op de wagens aangegeven. 2) Zoowel voor ons nieuw veldgeschut, voor het in te voeren beigge- schut, de mitrailleurs en de Japansche karren zal nog door proeven de beste wijze van inlading moeten worden vastgesteld. 3) Dit aantal is middels geëmailleerde bordjes op de rijtuigen aangege ven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 27