JSfov. 1912.] Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. hoeveelheid materieel niet meer in oorlogstijd behoeven te worden gemaakt. Dan is daarvoor geen tijd. Juist om die reden zijn de voorzitters der twee lijncommissiën, zijnde ge- pensionneerde hoofd- of subalterne officieren, reeds in vredestijd benoemd. Zij ontvangen een maandeiijksche toelage van f 100 en zijn verplicht zich voor te bereiden voor de hun in oorlogs tijd wachtende taak. Zij ontvangen ook voortdurend alle voor schriften, reglementen, dienstregelingen, enz. van de verschil lende spoor- en tramwegen, voor zoover die voor de waarne ming hunner betrekking noodig zijn en stellen zich plaatse lijk van den toestand der tot hun ressort behoorende lijnen, emplacementen e.d. op de hoogte. De lijncommissie, die het onderwerpelijk vervoer heeft te regelen, zal, zoo zij al niet een volledig plan tot vervoer van de brigade in portefeuille mocht hebben, onmiddellijk kunnen aangeven hoeveel materieel voor elk der onderdeelen, briga destaf, bataljon, escadron, enz., benoodigd is. De samenstel ling van de brigade wetende, kunnen dus dadelijk maatrege len voor de verzameling van het materieel worden getroffen. Een korte schets omtrent de verdeeling van de rijtuigen en wagens op de spoor- en tramlijnen moge hier plaats vinden. Rekening houdende met de bestaande dienstregeling, zijn de in gebruik zijnde personen- en bagagerijtuigen over een bepaald aantal stations verdeeld. Deze rijtuigen worden eiken dag gebezigd, om daaruit de van die stations vertrekkende treinen, welke altijd een vaste samenstelling hebben, te for- meeren. Moet op eenig station het aantal rijtuigen worden vermeer derd, dan worden daarvoor één of meer van de aanwezige reserverijtuigen gebezigd. Nu is voorts het gebruik van de rijtuigen in de verschillende treinen zoodanig geregeld, dat des avonds na afloop van den dienst, dus na binnenkomst van den laatsten trein, op de bovenbedoelde stations weer een 1100

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 28