Nov. 1912.] Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. marine noodig heeft, ook bij de regeering reeds het voornemen gerijpt was een commissie te benoemen om de defensie in liaar gelieelen omvang onder de ooger. te zien. Daarmee was dus beslist, dat ook het leger, de defensie te land, in beschouwing genomen zou worden en men zal moeten erkennen, dat deze beslissing is toe te juichen. Het is verwonderlijk, dat in dezen tijd, waarin men om zoo te zeggen geen militair tijdschrift kan opslaan of men vindt er in geschreven over de samenwerking der wapens, nog zoo weinig de noodwendigheid van de samenwerking der wapengroepen, leger en marine, bij de defensie op den voorgrond is gebracht geworden. In Holland, waar reeds meerdere jaren kustmanoeuvres gehouden worden, is men gaandeweg van de noodzakelijkheid der samenwerking overtuigd geworden en is men nu reeds zoover, dat het denkbeeld van de oprichting van één depar tement van landsverdediging geen tegenstand meer ontmoet en thans de uitvoering er van mogelijk schijnt te zijn. Wie kan er aan twijfelen, ofwanneer iedereen meewerkt deze samensmelting zal heilzaam blijken te zijn voor de veiligheid van den staat! Is er in Indië ooit overwogen hoe leger en vloot moeten samenwerken bij het afslaan van een vijandelijke landing? Ik geloof het met een gerust geweten te kunnen ontkennen. Leger en vloot gedragen zich alsof zij zich met van eikaars bestaan bewust zijn; het idee, dat die twee deelen der ver dedigingsmiddelen van het land ergens zouden moeten sa menwerken, komt bij niemand op. Hebben ze vroeger in den strijd tegen den I. V. het goed met elkaar kunnen vin den, zoodra het den B. Y. geldt, gaat ieder zijns weegs en negeert den ander diep. Jalousie de métier? Ik hoop van niet. Misschien komt het er wel een beetje bij, maar voornamelijk toch, geloof ik, dat de toestand wordt veroorzaakt door gebrek aan appreciatie. De marine denkt, een eilandenrijk moet door een vloot wor den verdedigd, dat is een axioma. En bet leger denkt, dat 1074

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 2