Nov. 1912]. Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. Hoe of de verdeeling van de wagens, dus van de voor ons doel benoodigde V., G. en P. op een gegeven tijdstip zal zijn valt niet te zeggen. Zooals we echter straks nader zullen aangeveD, behoeft een tijdige concentratie van de benoodigde hoeveelheid niet de minste zorg te baren. Tegelijkertijd met de vaststelling van de wijze van mate- rieelverzameling zal de lijncommissie tevens moeten bepalen, op welke wijze het vervoer zal geschieden en in welke volgorde de verschillende onderdeelen zullen vertrekken, f1) Dit toch houdt weer verband met de opstelling van het materieel op en in de nabijheid van het inladingsstation. Hoewel we later ook nog andere vervoersregelingen zullen bespreken, zal bij het behandelde voorbeeld alléén van de op de bestaande dienstregelingen voorkomende treinen wor den gebruik gemaakt, waarbij slechts over korten afstand een paar extra-treinen worden ingelegd. Het traject, waarover de troepen moeten worden verplaatst bestaat uit het tramlijngedeelte Magelang-Djokja, 45 K. M. lang, het vlaktelijngedeelte der S. S. Djokja-Bandjar, lang 232 K. M., bergsectie Bandjar-Tjitjalengka, groot 128 K. M., terwijl daarop nog een stuk vlaktelijn volgt n.l. van Tjitjalengka tot Bandoeng, zijnde 27 K. M. De totale afstand bedraagt dus 432 K. M. In verband met hetgeen reeds tevoren over de capacitiet der berglijnen in verhouding tot die der vlaktelijnen werd aangeteekend, zal het duidelijk zijn, dat de zwaarte (tongewicht) van de te bezigen treinen, voor wat het vervoer op den Staatsspoorweg betreft, wordt beheerscht door het berg- traject Bandjar-Tjitjalengka. Ook werd reeds vermeld, dat de krachtigste van de aldaar gebruikte machines over dat lijngedeelte een trein van 180 ton kunnen verplaatsen. Ten einde echter het inleggen van extra-treinen op bedoeld lijngedeelte te voorkomen, wordt, met het oog opeen vlugge 1102 (1) Hierbij zullen zich in 't algemeen ook tactische overwegingen doen gel den. Eerst de troepen, dan de treinen, zal, behalve bij een terugtocht, wel regel zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 30