Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. [Nov. 1912. In bovenstaanden staat treffen we tevens een opgave aan van de voor het vervoer benoodigde hoeveelheid rijtuigen en wagens. Zooals we in het voorgaande reeds aangaven, waren op de lijn Djokja—Willem I 27 C-rijtuigen in gebruik, terwijl er op het staatslijngedeelte MaosSolo 61 aanwezig zijn, gevende een totaal van 88 C-rijtuigen. Het vereischte getal AB- en BC-rijtuigen is zoo gering, dat we deze hier buiten beschou wing kunnen laten. De Lijncommissie zal nu hebben te zorgen, dat van de juistgenoemde baanvakken het benoodigde getal rijtuigen op bepaalde punten wordt samengetrokken. Zoo we reeds gelegenheid hadden op te merken, valt er omtrent de aanwezigheid van vee-, goederen-, en plattewagens op de verschillende stations en halten niets met zekerheid te zeg gen. Is het aantal benoodigde goederenwagens gering, n.l. slechts 30, voor de vee- en plattewagens zijn die getallen 174 en 69. Nu is echter bet aanwezige aantal veewagens betrekkelijk gering. Op de Westerlijnen der S. S. zijn er slechts 113 in gebruik, vespreid over het geheele net, terwijl de tramlijn Djok ja—- Willem I maar 6 eigenlijke veewagens bezit. Bezwaarlijk zouden deze wagens dus tijdig in voldoend aantal kunnen worden verzameld. Echter zijn er op de Staatsspoorwegen een 500-tal hooge open goederenwagens in gebruik, welke kunnen worden voorzien van dekkleeden en dan voor het vervoer van paarden even geschikt zijn als de gewone vee wagens. Op dezellfde wijze kunnen de brandhoutwagens van de lijn Djokja Willem I voor genoemd doel worden ge bruikt. Hiervan zijn er op die lijn 32 in gebruik. Zooals we echter reeds zagen, telt de brigade 38.2 groote en 819 kleine paarden, welke laatste desvereischt ook in de gewone goederenwagens kunnen worden geladen; daarvoor dan evenwel, met het oog op de warmte, liefst goederenwagens met houten omwanding te nemen. x) Op de Staatsspoorwegen is een deel der goederenwagens zelfs speciaal ingericht voor het vervoer van vee. 1105 1) Op de lijn Djokja Willem I worden alleen goederenwagens met ijzeren omwanding gebruikt. Hiervan zijn er op die lijn 175 in gebruik. I. M. T. 1912. 71.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 33