Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. [Nov. 1912. gezonden en daar nog in den namiddag van den zelfden dag aan komt. Ook kan het materieel tusschen Parakan en Magelang nog denzelfden dag op laatstgenoemde plaats aanwezig zijn, terwijl dat van het baanvak Willem I Setjang op dien datum te Setjang wordt verzameld. Het inladen van paarden en bagage kan dus, zoo noodig, nog in den avond beginnen. Inmiddels zijn tevens bevelen gegeven voor het verzamelen van het materieel van de Staatsspoorwegen, n. 1. van het traject Maos Solo. Ook dit materieel zou op bovengenoemden datum nog grootendeels op Djokja aanwezig kunnen zijn. Echter zal daar niet alles worden verzameld, teneinde over- vulling van genoemd station te voorkomen. Blijft een gedeelte op Solo en Wates staan, dan heeft men het den volgenden dag volkomen in de hand, om Magelang, naar gelang van de behoefte, van het benoodigde materieel te voorzien Thans een enkel woord over het te bezigen tractiemateriëel, d.w.z. de locomotieven. Een korte beschrijving van de wijze, waarop deze onder normale omstandigheden over de spoorlijnen zijn verdeeld, moge hier allereerst plaats vinden. Op verschillende punten van de baan worden een zeker aantal locomotieven gestationneerd, welke eiken dag een bepaal de taak hebben te verrichten. Meestal zijn de machines des avonds na afloop van den dienst op haar standplaats terug. Ech ter zijn er ook, die z.g. overnachtenen dan den volgenden dag terugkeeren. Behalve dat nu voor alle treinen van de bestaande dienstregeling bepaalde locomotieven zijn aangewezen, zijn er op de depots tevens nog een paar in reserve, om eventueel als voorspan machine te worden gebezigd, voor een extra-trein, voor 't rangeeren, e.d. Op het lijngedeelte Bandoeng- Djokjakarta treffen we locomo- tiefdepöts aan te Bandoeng, Tjibatoe, Bandjar, Maos, Koeto- ardjo en Djokjakarta. Mede bevinden zich te Tasikmalaja een 3-tal machines, welke echter alleen worden gebezigd op de tramlijn naar Singaparna. 1107 1) Het materieel van de S. S. kan overgaan op de lijn DjokjaMagelang; beide lijnen hebben dezelfde spoorbreedte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 35