Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. [Nov. 1912. Hierbij wordt opgemerkt, dat de afdeeling van trein II te Djokjakarta wordt verdeeld over den exprestrein 1 van den zelfden dag en de exprestreinen 3 en 1 van den volgenden dag. Deze exprestreinen mogen op het berglijngedeelte Bandjar- Tjitjalengka slechts 130 ton zwaar zijn (in enkele tractie). Echter mogen met expres- en sneltreinen geen goederenwagens worden vervoerd, zoodat de V., G. en P. wagens, welke bij die afdeeling behooren, te Djokjakarta moeten overgaan bij de af deeling van trein III. Instede daarvan gaan dan 2 compagnieën Infanterie van trein III met exprestrein 1 van den 2en dag. Op de bovengeschetste wijze zal derhalve de brigade in drie dagen te Bandoeng geconcentreerd zijn. Hierbij werd slechts over een paar korte trajecten, meer bij wijze van voorbeeld, een extratrein ingelegd, doch overigens gebruik gemaakt van de bestaande dienstregeling. We zullen thans ook nog in het kort aangeven, op welke wijze het vervoer zou kunnen worden geregeld, wanneer, zooals in werkelijkheid wel zal geschieden, de lijncommissie reeds van te voren het noodige materiëel te Magelang en in de nabijheid van die plaats heeft verzameld en voorts alle voorbereidin gen heeft getroffen, om het vervoer zoo snel mogelijk te doen verloopen. Alsdan zou het z. g. échelonveïvoer kunnen worden toegepast, d. w. z. men laat de verschillende treinen zoo snel mogelijk achter elkaar vertrekken, terwijl alle vervoer in de tegenovergestelde richting wordt gestaakt. Op de tramwegen, met een snelheid van hoogsten 30 K. M., behoeft de tusschen- ruimte tusschen 2 treinen slechts 5 minuten te bedragen. Op de (Staats) spoorwegen, waar de snelheid meer dan 30 K. M. bedraagt, gelden echter andere bepalingen. Alvorens daar een trein van eenig station vertrekt, moet van af het volgende station geseind worden, dat de voorgaande trein binnen is. Voor dat seinen wordt gewoonlijk op 1 minunt gerekend. (Men vergelijke b. v. op de graphiek de treinen 11 en 431 van Tasikmalaja naar Indihiang). 1109

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 37