Voorbeeld van troepenvervoer pee spoor op Java. [Nov. 1912. gewoonlijk 6 minuten gerekend. Bovendien is een groote rust onderweg noodzakelijk, om den troepen gelegenheid te geven een warm maal te nuttigen. x) Nemen wij daarvoor IJ uur, dan zal dus elke trein 17 uur na vertrek van Mage- lang in Bandoeng aankomen. Als plaats om een maaltijd aan de troepen te verstrekken zou Bandjar kunnen worden gekozen, zijnde dan meer dan de helft van het traject afgelegd. Bovendien bevindt zich aldaar, zooals op meerdere groote stations, een etappe-commandant, die met behulp van het ter zijner beschikking staande personeel voor het gereedmaken der spijzen zorgt. Hij ontvangt daartoe van te voren de noo- dige bevelen van de lijncommissie, onder opgaaf van de sterkte der troepenafdeelingen, die achtereenvolgens aankomen. Daar, voor dat de eerst aangekomen trein weer vertrekt van het station, waar rust wordt gehouden, aldaar inmiddels 3 andere treinen aankomen, is men voor de rust van zelf aan gewezen op een van de grootere stations, zooals Bandjar, Maos, Koetoardjo, omdat slechts dergelijke emplacementen ruimte voor een viertal treinen van 250 M. lengte bezitten. Daar de brigade in 10 treinen wordt vervoerd en de tusschenruimte tusschen 2 treinen 1j2 uur bedraagt, is de totale duur van het vervoer dus 17 uur 9 X X UU1' =2lXuur. Het is bij een dergelijke vervoerregeling natuurlijk niet nood zakelijk, om het traject Magelang Bandoeng zonder over nachting af te leggen. Men zal in het onderhavige geval de treinen b.v. tot 6. of 7 uur 's avonds kunnen laten doorrijden, zoodat de troepen, verdeeld over een 3-tal stations, Tasik- malaja, Bandjar en Maos, kunnen overnachten. De etappe commandanten zorgen dan behalve voor den avondmaaltijd ook voor het onderdak van de troepen. Het vervoer kan dan den volgenden ochtend worden voortgezet. Voor een korten tijd heeft nachtelijk troepenvervoer geen bezwaren. Langdurig toegepast, wat trouwens bij ons wel 1111 (1) Zie „Regeling van het vervoer der troepen enz" blz. 23 en 24 en „Voe ding der troepen gedurende het concentratie vervoer"-

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 39