Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Nov. 1912. vlootje van ons kan toch niemendal als vluchten, de verde diging komt dus geheel op onze schoudersde marine is een quantité négligeable, ja, erger een hinderlijk blok aan het been, want zij noopt ons een deel van het leger te Soerabaja te laten, tengevolge waarvan we nog worden verzwakt. En toch zullen zoowel bij Batavia als bij Soerabaja in het coup- de-main-geval gelegenheden te over zijn, waarin samenwer king de kans op succes zal verhoogen. Dat er echter toch een beetje animositeit heerscht, zou men haast moeten concludeeren uit de stem, die uit dit tijdschrift opging, toen „sommige leden" der tweede kamer als hun meening te kennen gaven, dat men desnoods van de legeruit- gaven maar 10 millioen moest overbrengen op de marinebe- grooting. Uit de seherpte, waarmee toen betoogd werd, dat het leger geen man en geen cent kon missen, zou men ge neigd zijn te besluiten, dat het voorstel bij sommige officieren van de landmacht eenige ontstemming had gewekt. We begrijpen niet hoe men die „sommige leden" au sérieux heeft kunnen nemen. Zonder nauwkeurig onderzoek is het immers niet mogelijk uit te maken of door die verschuiving de meest juiste verhouding tusschen de maritieme- en landstrijd- middelen zal worden verkregen. En kamerleden beschikken toch niet over de gegevens om zulk een onderzoek met vrucht te kunnen instellen! Ja, komt het zoover, dan zou het misschien niet aangenaam zijn voor onze toekomst, maar gesteld eens, dat de defensie commissie inderdaad tot de slotsom komt, dat de voor onze defensie meest juiste samenstelling der strijdmiddelen te land en ter zee in verband met de beschikbare fondsen eene zoo danige is, waarbij aan eerstgenoemde eenige millioenen min der worden ten koste gelegd ten voordeele van de maritime middelen, dan zal zooals reeds door den redacteur van dit tijdschrift op blz. 761 werd betoogd in die conclusie, in het be wustzijn, dat de veiligheid van deze koloniën daarmee beter 1075 1) I. M. T. 1912 no. 4 blz. 409.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 3