Voorbeeld van troepenvervoer per spoor op Java. [Nov. 1912. de treinen worden ontladen, het leegkomende materieel te verplaatsen naar Tjimahi en Padalarang. Uitgevoerd op de hierboven geschetste wijze, behoeft het echelonvervoer volstrekt niet beschouwd te worden als een prestatie, waarbij het uiterste van personeel en materieel wordt gevergd. Is de loop van den eersten trein vastgesteld, dan is daar mede ook het tijdstip van aankomst en vertrek van de vol gende treinen op de verschillende stations en halten bepaald. Het stationspersoneel heeft slechts rekening te houden met het vervoer in één richting, terwijl de snelheden van en de tusschenruimte tusschen de treinen zoodanig zijn gekozen, dat een eventueele vertraging van een trein kan worden inge haald en tevens niet dadelijk oorzaak is, dat ook de volgtrein in vertraging wordt gebracht. Wenscht men op eenig lijngedeelte den treinenloop in beide richtingen te handhaven dit zal b. v. noodig kunnen zijn, om het ledige materieel terug te voeren dan is de toepassing van het echelonvervoer uitgesloten. Men heeft wel eens overwogen om in zoo'n geval een z. g. militaire dienstregeling in te voeren. Daarbij zouden dan in beide richtingen zooveel mogelijk treinen loopen. De gewone dienstregeling zou dus geheel worden losgelaten, zoodat het personeel voor de toepassing van een geheel nieuwe regeling zou komen te staan. Men zal misschien opmerken, dat zulks ook bij het door ons beschreven echelonvervoer het geval is, maar daarbij heeft elke stations-of haltechef zijn blik maar naar een zijde te richten. Wrijving is daarbij dan ook zoo goed als uitgesloten. Instede van die z. q. militaire dienstregeling, zou men dan ook vermoedelijk betere resultaten krijgen indien men de gewone dienstregeling behield, waarbij dan nog enkele extra-treinen werden ingelegd. Ook kan men overdag echelonvervoer in een bepaalde rich ting toepassen en des nachts het ledige materieel terugvoeren. 1113

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 41