Nov. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. zekere dosis wetenschappelijke ontwikkeling en vakkennis bezitten. Het programma omvat wiskunde (vlakke meetkunde, algebra, rekenkunde, beschrijvende meetkunde, gonio- en tri gonometrie), terreinvoorstelling, kartografie, kaartprojectie, natuurkunde, scheikunde en reproductietechniek, wis-, natuur- en staatkundige aardrijkskunde, stijl en spelling. Yan de a.s. leiders der afdeelingen wordt kennis van de zelfde vakken vereischt, maar dan meer in details afdalende. Sinds een zevental jaren zit het streven voor een inniger samenwerking te verkrijgen tusschen de eigenlijke opnemers en het overige personeel, inzonder dat van de kartographische groep. Werden voorheen de winterkwartieren der „Militar- mappierungsabtheilungen" elders betrokken, sedert einde Octo ber 1905 worden zij elk jaar omstreeks October te Weenen samengetrokken. Daar bij de „Pracizionsaufnahme" beduidend meer zorg wordt besteed aan details, moet voor de bewerking der speciaalkaarten meer dan vroeger gegeneraliseerd worden en ziet men zich genoodzaakt telkens de voorlichting van het terreinpersoneel in te roepen. De samentrekking van het personeel maakt het tevens mo gelijk nog meer dan vroeger aandacht te wijden aan de we tenschappelijke vorming. Zoo werden gedurende het win terhalfjaar 1905/1906 onder leiding van den plaatsvervangenden commandant van het instituut door hoofdofficieren en kapiteins de volgende onderwerpen behandeld: 1116 1. Uber die Ursachen der Kartenkritik 2. Gedanken über Kartenentwurf 3. Ubersiclit uer Anforderungen an Militar-Plane und -Karten; 4- Vergleieb der eigenen mit den fremdlandisehen Aufnahmsvorsclirif- ten; 5. Vergleieb der eigenen mit den fremdlandisehen Militarkarten 6. Anforderungen des Kartograplien an den Mappeur; 7. Darlegung über die Zwecke, die einzuhaltenden Grundsatze und die Durchführung der Militar-Triangulierung 8. Uber Reduzieren, Charakterisieren und Generalisieren; 9. Anforderungen der Mappierung an die Militar-Triangulierung; 10. Uber die Schichtenentwurf 11- Orientierende Beitarge für die Mappeure über des Aufnalimsrayon des Jahres 1906;

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 44