Nov. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. waren in den loop der tijden talrijke veranderingen in het wegen- en rivierennet gekomen en hadden zich de cultuur toestanden niet onbelangrijk gewijzigd; voorts moesten ook tengevolge van de inmiddels plaats gehad hebbende nauw keurigheidswaterpassingen wijzigingen in het hoogtenet wor den aangebracht. Oorspronkelijk had de herziening plaats op uitwischbare blauwdrukken;1) als eisch werd gesteld: dat het beeld een getrouwe, scherpe en duidelijk leesbare copie van de „Aufnahms-Section" moest geven en zoodanig op het papier was gefixeerd, dat het gedurende den veldarbeid niet onduidelijk werd. Het blauw moest echter met gomelas tiek gemakkelijk uitgewischt kunnen worden en het overtee- kenen in inkt en kleuren zoo kunnen plaats hebben, dat de tint van de inkt of de kleuren door den blauwdruk niet werd aangetast. Aan de blauwdrukken werd het voordeel toegeschreven, dat de mappeur op een blad papier de volledige teekening had, groote niet geheel juiste partijen geheel kon uitvegen en op nieuw inteekenen, kleine veranderingen echter direct over het blauw kon aanbrengen. Verder werd het van gewicht be schouwd, dat de veranderingen op de origineelen van de Aufnahms-Sectionen" overgebracht konden worden of, indien die veranderingen te talrijk waren, door het volteekenen dei- blauwdrukken een nieuwe „Section" was te verkrijgen. In de „Sectionen", die geen kadastrale gegevens tot grondslag 1118 (1 Van blauwdrukken, doch niet uitwischbare was ook al gebruik gemaakt bij de opneming 1869-1884 en wel van de streken van Hongarye, waar geen kadastrale kaarten, maar wel oude Militar-Aufnalims-Sectionen op 1: 28800 bestonden, die op 1 25000 werden vergroot. Reeds in 1883 zag men er echter van af. »Die Arbeit auf den »Blaudrucken" gestaltete sich sowolil in der Ebene »als im Gebirge liöchst schwierig. Der Übelstand dass sich der Blaudruck »an der Luft zersetzte, griinlieh farbte und daher in der Photographic »sichtbar wurde, konnte nur dadurch beseitigt werden, dass alle fehlerhaf- »te Partien des Blaudruckes und die grössere Schrift wahrend der Som- »merarbeit ausradiert wurden."

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 46