Dienst in Oostenrijk-Hongarije. [Nov. 1912. hadden en waarop het wegen- en rivierennet, alsmede de bodem bedekking minder juist waren voorgesteld, moest uit denaard der zaak veel gemeten worden; anders kon worden volstaan met het horizontaal en verticaal verband te controleeren. Alleen de streken uit een militair oogpunt of om andere redenen van belang, zouden grondig worden herzienverder zou de herziening zich slechts zoo ver uitstrekken, als noodig was voor de bijhouding der speciaalkaarten. De statistisch- topographische beschrijvingen, de gegevens voor de verpleging van troepen, de calques waarop de hoogtelijnen en de bodem begroeiing, moesten worden bijgewerkt. Aldus in groote trekken de werkwijze, zooals die in den beginne werd gevolgd. Langzamerhand bleek echter, dat de opnemers geen tijd hadden om gedurende de wintermaanden de herziene „Sectionsviertel" af te werken en zij zich beperken moesten op de blauwdrukken de hoogtelijnen opnieuw te constru- eeren, het geraamte uit te trekken en de letters in inkt te zetten, terwijl alleen die terreinvormen konden worden gearceerd, die door de hoogtelijnen alleen niet tot uitdrukking kwamen. Mochten „Sectionen" ondanks de meer of minder omvang rijke hiaten in de arceering volkomen geschikt zijn om de kaarten van het instituut bij te houden en te verbeteren, men vond het toch zeer gewenscht in het bijzonder met het oog op de directe reproductie der „Aufnahms-Sectionen" over grondmateriaal te beschikken, dat gelijksoortig en zon der hiaten was uitgevoerd. Om aan dezen eisch te voldoen, zonder het de door een opnemer te bewerken aantal „Sectionen" te behoeven te ver minderen, werd de volgende werkwijze ingevoerd. De mappeur kreeg voor de herziening geen blauwdrukken meer van de te herziene „Sectionen", maar copieën in goed op het papier houdende en slechts met scherpe radeergom te verwijderen bruine verf. Op die copieën ontbraken al dadelijk de gedeelten van het geraamte, die volgens ingekomen berichten niet meer met het terrein overeenkwamen, zoo ook de namen, die in een lettersoort gedrukt waren, welke niet meer in overeen- 1119

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 47