Dienst in Oostenrijk-Hongarije. [Nov. 1912. king der speciaalkaarten te veel gaf, zoomede het algemeen streven om de qualiteit van het werk over het algemeen te verbeteren en verder de gunstige resultaten met de photogram- metrie verkregen in het Tatra gebied, waren oorzaak dat men geheel overstag ging en besloot tot een geheel nieuwe opneming de „Pracizionsaufnahme." De herziening wordt nu alleen voortgezet om de gegevens te verkrijgen voor de bijwerking der 1:75 000 bladen, welke gegevens uitgewerkt worden op tot op 1 50000 vergroote blauw- of bruindrukken dier bladen. Voor de herziening worden de begroeiing en de wateren op den bruindruk in kleuren uitgetrokken. De mappeur verge lijkt de vergrooting der speciaalkaart met het terrein, foutieve partijen worden in gele verf afgedekt en in zwart verbeteid. De verbeteringen worden als regel aangebracht gedurende het afloopen der verbindingswegen. In vlakke terreinen, waarvan de oorspronkelijke opneming betrouwbaar is, mag van een rijtuig gebruik gemaakt worden. De resultaten van den veldarbeid worden op een lichtdruk l 50000 van de speciaalkaart ingeteekend. Waar de ter reinvoorstelling slechts door versterken of verzwakken van de schraffeering in orde te brengen is, wordt zulks op de lichtdruk door roode, resp. groene verf aangeduid. Deze gegevens aangevuld door legenda's, schriftelijke en mondelinge toelichtingen, blijken voldoende voor de bijhouding der spe ciaalkaarten. Wat betreft de terreinteekening, moet op den voorgrond staan 1121 „dass der allgemeine Charakter des Bodenreliefs in dei- Karte zu erkennen ,,sei. Das deutliehe Hervortreten der Hauptformen und ihres Zusammen- „hanges darf durel) die Zeichnung des Formendetails nicht leiden. „Unter allen Umstanden soil das Charakterische einer Gegend, eines Ge- „birges, einer Terrainform in der Karte zum Ausdruek kommen. Besondere Aufmerksamkeit ist daher der ausdrucksvollen Darstellung jener Terrain- for men zu widmen, welche die schnelle Orientierung erleichtern; diese „sollen überhalten werden. „Von ein Neuzeichnung belangloser Terraindetails sowie von kleinlichen „Beriehtungen der vorhandenen Terraindarstellung ist abzuselien, etc. I. SI. T. 1912. 72.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 49