Nov. 1912.] Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. verzekerd is, zonder tegenspraak berust moeten worden, om dat het algemeen belang boven alles gaat. In Holland heeft men dus bij wijze van proef de beide de partementen van defensie samengetrokken en verwacht mag worden, dat het den voorsteller minister Colijn zal geluk ken de proef te doen slagen. Dat, waar de heer Colijn ook deel uitmaakt van de defen siecommissie, ook pogingen zullen worden aangewend om in Indië een defensiedepartement te vormen, zou niet te verwon deren zijn. Dat zulks hier meer technische moeilijkheden zal opleveren dan in Holland, is duidelijk, daar de marine in Indië onder het departement van marine ressorteert en het leger onder het departement van koloniën, zoodat men toch weer met twee departementen te maken heeft. Dat met één departement voor de defensie in haar geheelen omvang ook de verdediging van Indië gebaat zou zijn, daar mee zullen velen instemmen. Een van de stellingen, die de tegenstanders van de verde diging van Indië door een vloot aanvoeren, is, dat die vloot in staat zou moeten zijn met succes op te treden tegen de krach tigste vloot in deze zeeën. Zij verioerpen daarbij ten eenenmale het rekenen op een bondgenoot. Ja, zij willen wel een bondge noot, maar willen daarop hun eischen niet baseeren. Maar wanneer alleen heeft men kans op een bondgenoot? Wie zal zich met ons willen verbinden, wanneer we niet ook van onzen kant hulp kunnen verleenen? Men noemt in dezen gedachtengang Amerika. Stel, dat we op Java een flink leger vormen en sterke forten aanleggen en daarbij een vlootje van torpedo- en onderzeebooten aanschaffen. Zou Amerika of welk land ook, dat belangen heeft op den Stillen Oceaan, dan ook maar den minsten prijs stellen op een verbond met ons? Wie alleen spreekt over de verdediging van onze bezittin gen, daarmee slechts beoogende lijdelijken afweer van slagen binnen de grenzen van onzen archipel, vat m. i, de zaak te eng op. Met lijdelijken afweer komt men er niet, noch tac- 1076

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 4