Nov. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. De bij de herziening gevolgde werkwijze heeft het voordeel, dat door het gebruiken van de 1 75000 kaart instede van het „Aufnahmshlatt", ook de fouten ontdekt worden die door den teekenaar van het kaartblad werden gemaakt, voorts wordt de mappeur door de reduceering en generaliseering van het geraamte gedwongen zich tot hoofdzaken te bepalen. Een mappeur kan per jaar 12 a 14 „Sektionsviertel," dus bijna een 1 7-5000 blad of 1000 vierk. K. M. bewerken. HaartenmateriGQl. De origineele Aufnahms-sectionen", resp. „Aufnahms- blatter" worden met de bijlagen (calques van de bebou wing, van de hoogtepunten, naamcalques, opgaven van veranderingen, enz.) in het archief van het Instituut bewaard. Yan de origineelen maakt de technische afdeeling copieën, de vier tot een „Section" behoorende „Aufnahmsblatter" worden samengevoegd en ingepast, een der copieën wordt bij de opnemingsafdeeling in kleuren uitgetrokken. Alleen met toestemming van den Commandant van het Instituut, mogen de origineele teekeningen gebruikt worden, de kartographische afdeeling benut de gekleurde copieën. De copieën van de „Aufnahmsblatter" zijn niet in den handel, alleen op met motieven omkleede en directe bestel ling aan het Instituut worden tegen den prijs van 8 Kronen platinacopieën verstrekt. De oudere „Aufnahms-sectionen" worden niet bijgehouden, J) op bijzondere bestelling zijn echter bijgewerkte calques verkrijgbaar. Wat de „Pracizions- aufnahme" betreft, worden veranderingen in het wegennet e.d. op de aluminiumplaat bijgewerkt. 1122 „Bei der Kartenrevision ist bestandig zwissehen den tatsachlichen Verhalt- „nissen und der Darstellung in der Karte zu vernritteln- Dies erfordert routinierte Mappeure, welche es verstellen, mit minimalen Anderungen „den militarischen Forderungen gerecht zu werden." 1) Zulks zou ook slechts in zeer beperkten zin mogelijk zijn; voor een der gelijke bijwerking is een goed gemeten hoogtenet noodzakelijk; de hoogtelijnen moeten nieuw uitgetrokken worden en daarmede ook verandering van de ter reinvoorstelling plaats hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 50