Nov. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. van het gebied van de Lim en een deel van Bosnië op 150 000. Terreinvoorstelling door arceeringen en hoogtelijnen op 50 M. Krijgsspelkaarten van de omstreken van Wijsokow, Jicin, Trautenau, Poisdorf, Grodek en Görz op schalen van 16250, 1: 7500 en 1: 12500, totaal 341 bladen. 2. De „Specialkarte" der Oostenrijk-Hongaarsche Monarchie en aangrenzend gebied. De „Specialkarte" op 175 000 bestaat reeds sinds het be gin der opneming 1869 1885. De toenmalige Minister van Oorlog Freiherr von Kuhn wist de afgevaardigden van beide deelen der monarchie in dier wijze van de noodzakelijkheid van goede detailkaarten en de vlugge bewerking daarvan te overtuigen, dat reeds in 1869 de noodige fondsen werden toege staan. De in het zelfde jaar bijeengeroepen commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van het Ministerie van Handel en Landbouw, van het Spoorweg- en telegraafwezen, van den Ge- neralen Staf en het Militair Geographisch Instituut waren in 1872 met hun arbeid gereed. Er werd besloten dat de kaarten langs heliographischen weg D gereproduceerd zou den worden naar de origineele teekeningen op 1: 25 000. Het relief van den bodem wordt weergegeven volgens de methode Lehman met hoogtelijnen. Om deze in de steile re partijen duidelijker zichtbaar te kunnen maken, wordt de intensiteit der arceeringen tot op de helft teruggebracht en zoodanig door een minimum- en maximumschaal voorge steld, dat binnen deze grenzen de voorstelling der terreinonef fenheden mogelijk wordt. Waar de noodige gegevens voor 1124 1) „Die Heliogravure arbeitet billiger unci dauerhafter; wabrend der photo- „graphische Silberdruck seine effectvollen Töne und Tinten mit der Zeit ein- „büsst, bleibt der Kupferdruck stets unverandert und wiedersteht den Angrif- „fen der Zeit, oline von seinen Schwarzen und Liehtern zu verlieren. Der „wesentlichste Vortbeil der heliographischen Reproduction jedocli ist die treue „Wiedergabe des Originales, dessen charakteristische Eigenschaften in der „Copie wieder erscheinen". Sedert 1906 worden weer proeven genomen met reproductie in koper gravure, vooral voor bladen op het hooggebergte betrekking hebbende; even eens zijn proeven aanhangig voor het bewerken van de speciaalkaarten in twee kleuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 52