Dienst in Oostenrijk-Hongarije. [Nov. 1912. het inteekenen der arceeringen ontbreken (Montenegro, „Servië," Rumeniëworden deze vervangen door krijtdruk. De afstand der horizontale snijdingsvlakken bedraagt in vlakke streken 50 M., overigens is deze op 100 M. vastgesteld. 3. De „Generalkarte" van Midden-Europa schaal 1 200000. De „Generalkarte" de eigenlijke stafkaart is in de plaats getreden van de 1300 000 kaart van Midden-Europa, een vergrooting van Scheda's kaartwerken x) op 1576000, die in 1872 door het .Ministerie van Oorlog werden aange kocht. Zooals de „Mitteilungen" aanteekenen, vertoonde niette genstaande zorgvuldige gebruikmaking van steeds nieuw en aanvullend topographisch-statistisch materiaal, vooral in ver band met den vooruitgang op het gebied der heliogravure en de met den tijd veranderde denkbeelden omtrent vorm en inhoud eener oorlogskaart, zoomede met de nieuwe opnemin gen zoowel in Oostenrijk-Hongarije zelf als in het buitenland, de 1300000 kaart zulke gebreken, dat zij slechts door een geheel nieuwe bewerking te overkomen waren. Na proeven met verschillende schalen en na overweging der voor- en nadeelen inherent aan in zwart- en in kleuren druk uitgevoerde kaarten, be?loot het Ministerie in overleg 1125 1) De kaarten van Solieda waren voor hun tijd meesterwerken, de schaal, die aldus was aangenomen om het aantal bladen niet te groot te maken en dus beter het debiet te verzekeren, was wel wat klein, maar ,,ein iiberaus glück- liclie Griff beziiglich der hervorzuhebenden Orientirungs-Gegenstande kenn- zeiclmen die Kartenentwurfe". Aan blad XX dezer kaart ontleenen we den volgenden eenigszins uitvoeri- gen titel General-ICarte der Oesterreichisch-Ungarischen Monarchie mit einem gros sen Theile der angrenzenden Lander, Seiner Kaiserl. und Königl. Apostolisclien Majestat Franz.Josef dem Ersten, Kaiser von Oesterreich, Apostolische König von Ungarn, Ivönig von Böhmen S. E. in allertiefster Ehrfurcht gewidmet, und bearbeitet im K. K. Militarisch-Geographischen Institute von den k. k. Oberst Josef Ritter von Scheda, Gruppenchef im obigen Institute, Kommandeur und Ritter holier Orden, Besitser der grossen goldenen Medaille fiir Kunst und Wissenschaft von Oesterreich, Preussen, Hanover und Saclisen, Mitglied der geograpliischen Gesellschaft zu Londen, Berlin, Darmstadt und Wien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 53