Nov. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. met den Generalen Staf tot de kaart in haar tegenwoordig kleed. x). De 1 200000 bladen zijn een graad hoog en breed; de lengtegraden zijn evenals bij de speciaalkaarten gerekend van af den meridiaan van Ferro. De meridianen en parallellen op geheele graden loopen over het midden van het blad, hetwelk genoemd wordt naar dien midden-meridiaan en die parallel onder toevoeging van de voornaamste op het blad voorkomende plaats, b. v. 34°, 48°, Wien. Acht bladen van de speciaalkaart op 1: 75000 omvatten hetzelfde terrein als een blad der „Generalkarte" op 1200 000, wat niet alleen voor de bewerking der kaart, maar ook voor de graphische voorstelling van militaire bewegingen en diverse technische projecten, die op beide schalen uit gezet moeten worden, van zooveel gewicht moet worden geacht, dat men niettegenstaande vele bedenkingen hier ook tot toe passing van de polyederprojectie besloten heeft. De gemid delde breedte van een blad in de zöne van den 48en breedtegraad bedraagt 37.31. c. M., de hoogte 55.59. c M., het blad omvat 8295.6 vierk. K. M. terrein. a) De kaart wordt gereproduceerd middels heliogravure; de teekening van het geraamte, de beschrijving van de bewoonde plaatsen en verdere nomenclatuur is in overeenstemming met 1126 1) »Der Inhalt der Karte soil jenen Anforderungen entsprechen, welche an »dieselbe nach ihrer Bestimmung für das Gros der Armee und als Mittelglied «zwisolien Special- und Ubersichtskarte gestellt werden niüssen, und in dem »Masstabe 1 200 000 erfüllbar sind. »Wenn die planartige Zeichnung der Specialkarte 1 75 000 diese für das «Detail von Gefechts- und sonstigen taktischen Dispositionen zunachst geeignet »macht, so wird die im Masse kleinere Generalkarte doch Alles enthalten, was »sie für die Fiihrung der Truppe und für diese selbst zu einer guten Marsch- »kunft und zur leichten und verlasslichen Orientirung in jedem Falie, so wie »richtiger Beurtheilung der Distanz-und Raumverhaltnisse und derfürUnter- »kunft, Trinkwasser etc- nöthigen Ressourcen im Grossen geeignet macht." 2) Onze Java bladen hebben in de parallel van 7» 7o 20' Z. Br. een gemiddelde breedte van 36 8 c. M. en een hoogte van 36,9 c. M.zij omvatten een terreinoppervlak van 1356.8 vierk. K. M. Voor de Sumatra bladen op 1 80 000 langs den evenaar bedragen de over eenkomende getallen resp. 46.4 en 46.1 e. M- en 1367.1 vierk. K, M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 54