Dienst in Oostenbijk-Hongarije. [Nov. 1912. de 1 75000 bladen, natuurlijk rekening houdende met de schaal. Voor den teekenaar van de terreinvormen wordt een gene- raliseerend voorbeeld vervaardigd; hierbij moet groote aandacht worden geschonken aan de plastische voorstelling van het terrein en het groote verband der terreinvormen. De reproductie geschiedt in kleurendruk, beschrijving en geraamte zwart, wateren blauw, relief bruin (zonder hoog telijnen), bosschen groen. Op de kaarten van de streken, waarvan geen volkomen betrouwbare gegevens beschikbaar zijn, zooals van het Balkanschiereiland, of wanneer spoedshalve voorloopige kaarten worden uitgegeven, wordt het terrein ook in krijtdruk met 100 M. hoogtelijnen voorgesteld. Daar de voor deze schaal noodzakelijke geneialisseering, zoomede de moeielijkheid van de bijhouding der in detail dik wijls veranderende boschgrenzen, de juistheid hiervan toch zeer problematiek doet zijn, worden zij niet op de kaart uit getrokken. Wat de spoorwegen betreft, bestaat een afzonderlijk tee- ken voor normaal- (enkel- of meervoudig) en smalspoor; de uit een militair oogpunt minder gewichtige 2) ijzeren banen, b.v. tandradbanen en kabelsporen worden afzonderlijk aange geven. Mede komt tot uitdrukking of de stations rechts of links van de spoorbaan gelegen zijn. De tramwegen hebben een eigen signatuur. Van de gewone wegen worden alle straatwegen, de betere (d.z. de onderhouden) karrenwegen, de directe verbindingswe gen en de gewichtige bergovergangen onvoorwaardelijk opge- 1127 1), „Die Signatur „Wald" ist nur als die Andeutung aufzufassenhier „kann, aber muss nicht in taktischen Sinne Wald sein. Und weil diese "unbe'stimmtheit in der Walddarstellung unvermeidlich ist, hat das wiederholt "geausserte Verlangen nach scharf gezeichneten Waldgrenzen keine Berechti- „gung." 2) Waar hier van uit een militair oogpunt minder gewichtig gesproken wordt, heeft men natuurlijk het oog op de tandradhanen voor klein verkeer voor tourisme, die vooral in het Alpengebied zoo veelvuldig aangetroffen worden-

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 55