Nov. 1912] Enkele aanteekeningen over den Topograph. nomen, andere verbindingen slechts voor zoover zij de kaart niet overladen. Het groot-wegennet wordt naar aanleiding van verkennin gen en van mededeeling van de betrokken ingenieurs om trent bouw en onderhoud in Chausseen en „Landstrassen" verdeeld; dadelijk is te zien of een weg onder normale weers gesteldheid onvoorwaardelijk, dan wel met het oog op den momenteelen toestand der bruggen voorwaardelijk begaanbaar is en waar nadere verkenning wordt vereischt voor het ver keer van zware legervoertuigen. De bruggen onderscheiden in houten en steenen worden slechts aangegeven voor zoover zij den overgang vormen over bevaarbare en niet doorwaadbare rivieren. De grootere plaatsen worden, voor zoover de schaal der kaart zulks toelaat, in projectie geteekend, de kleinere bewoon de plaatsen worden aangeduid door een cirkeltje, het centrum der plaats aangevende (Ortsringel). Steden en, waar zij den zetel van het gemeentebestuur vor men, ook de dorpen, worden immer, vlekken, gehuchten, land huizen, fabrieken, enz. alleen opgenomen, indien de plaats ruimte zulks toelaat. Om de orienteering uit de verte te vergemakkelijken, zijn de dorpen met een aantal inwoners beneden 2000, die een kerk hebben, gemerkt door een kruis op den riug. Wat de terreinvoorstelling betreft, geldt als regel, dat behalve de arceeringen talrijke hoogtepunten voorkomen, zoodanig over toppen, zadels en inzinkingen verdeeld, dat de ver houding tusschen hoog en laag duidelijk tot uitdrukking komt. De 1 200000 kaarten strekken zich uit tot ver over de Rijksgrenzen, zij omvatten geheel Europeesch Turkije en het noordelijk deel van Griekenland tot de lijn Preveza—Lamla. 4. Militaire etappenkaart van Oostenrijk-Hongarije, Bosnië en Herzegowina in 57 bladen, schaal 1 300000. Bevat alle verkeerswegen en de voor troepenbewegingen noodige gegevens. In een plaatsnamenregister zijn de noodige toelichtingen opgenomen. 1128

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 56