Korte Mededeelingen. [Nov. 1912. sigaren, tabak en arak. Dergelijke feesten, doch pompeuser, worden gevierd bij elke bestuurswisseling van den Gouverneur, waarbij de hoofden (paarden en karbouwen meevoerende) dan hun eed van trouw opnieuw hebben af te leggen, welke eedsaflegging met veel ceremo- niëel gepaard gaat. Voorts dient gewezen te worden op het feit, dat Officieren en Kader niet of slecht betaald worden, waaraan somtijds op illegale wijze wordt tegemoet gekomen ten koste der bevolkingvooral de nederzettingen in de nabijheid van de Fortugeesche posten ondervinden hiervan veel nadeel. Doch ook de op grooten afstand der posten gelegen land schappen krijgen nu en dan last om te leveren, wat geëischt wordt. Zoo had b. v. het landschap Maukatar, vóór dat gebied nog door onze patrouilles werd bezocht, rood hout, dat zich speciaal voor bouw materiaal eigent, te leveren aan den Commandant van Bobonaro. Wat aan materialen voor den bouw of het onderhoud der posten be- noodigd is, wordt door de bevolking geleverd, zonder daarvoor beta ling te erlangen. Indirect zijn dit belastingen, welke door de bevolking worden op gebracht en in dit licht beschouwd kan gezegd worden, dat de Por- tugeesche onderdanen niet weten, waarmee zij af zijn. ad. B. Heerendiensten worden het geheele jaar door gevorderd voor het aanleggen en onderhouden van wegen, welker toestand op Portugeesch gebied dan ook moet worden geroemd. Bij dit werk wordt toezicht uitgeoefend door de postcommandanten, waaronder er zjjn, die het volk noodeloos lang aan het werk houden. Valt er niets voor de hand te doen, dan wordt het volk opgedragen om de ravijnen, welke den weg kruisen, plaatselijk met steenen te vullen. Aanvragen der hoofden om de bevolking in de gelegenheid te stellen de ladangs te bewerken, worden vaak afgewezen en het niet opkomen in heerendienst wordt zwaar aan den lijve gestraft. Als bijkomende straf (dinda) wordt of de vrouw of het paard (karbouw) van den schuldige opgeëischt, dit laatste c. q. door de kampong ge leverd. Ook zijn of worden de posten door de bevolking in heeren dienst gebouwd. Voor de steenen omwalling, welke vaak met cement is bewerkt, levert de bevolking de steenen, welke veelal over grooten afstand moeten worden aangedragen, benevens de benoodigde kalk en zand. Dat hierbij vrouwen en kinderen aan het werk worden gezet en dat bij dit werk met groote gestrengheid wordt opgetreden, leert ons het voorgevallene met den Éadja van Lalawan, de in September 1912 het verzoek deed om naar ons gebied te mogen verhuizen, onder mededeeling, dat de Commandant van Matoer bij den wederopbouw van den post drie lieden had doodgeknuppeld en verschillende hoofden in het blok had gesloten, terwijl karbouwen en varkens werden buitgemaakt. Uit vrees het lot der drie dooden te zullen deelen, was zijn kampongvolk in de wildernis gevlucht. Zoo heeft ook het vervoer van goederen, vivres, etc. in heeren dienst plaats. 1189

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 67