Korte Mededeelingen. [Nov. 1912. Gemeenschapsmiddelen. De Portugeesche posten zijn onderling verbonden door wegen, welke, naar den aard van het terrein een meer of minder gemakkelijke gemeen schap daarstellen. Vlakke wegen worden grootendeels alleen langs de kust aangetroffen. In het bergland zijn de zware hellingen zooveel mogelijk door het omleggen van den weg vermeden. Mij per soonlijk is de weg van Memo naar Balibo bekend, welke in zeer goe den staat verkeerde, toen die weg door mij werd afgelegd. Het gedeelte Memo Noenoe Oera volgt hoofdzakelijk de Malibaka en is vrij vlak. Ter breedte van ongeveer 4 M. werden op dien weg eenige in goeden staat verkeerende, met ruw bekapte planken overdekte bruggen aangetroffen. Is men bij Noenoe Oera de Malibaka overgetrokken, dan wordt het bergterrein betreden, waar door den zig-zag aanleg van den weg eenige zware hellingen zijn vermeden. Welke wegen de grensposten onderling verbinden en hoe ongeveer het beloop dier wegen is, is op de bij deze nota overgelegde kaart aangegeven, onder aantee- kening dat sommige wegen, zooals bij de Taroman, bij Kida, Fol Fang en bij Dilai (Lolotai) op de zwaarste terreingedeelten in voet paden overgaan. De rivieren komen, om bekende redenen, als ge meenschapsmiddel niet in aanmerking. Een enkele maal wordt Soeai door eene stoomschip aangedaan tot opvoer van materialen en vivres voor de employé's der Petro leum Maatschappij, welke haar nederzetting heeft in Betwist Mau- katar, alsmede tot het innemen van petroleum. Alle posten zijn tele fonisch verbonden. De Militaire bezettingen. Voor wat den bouw der posten betreft, onderkent men 2 types, welke zich van elkaar onderscheiden, doordien bij het eene type de post omgeven is door een uit steenen opgetrokken gemetselden muur, hoog 2.50 M. en dik gemiddeld 1 M., met aan dc binnenzijde een banket op 1 M, terwijl bij het andere type de post is omgeven door een muur van los opgestapelde steenen tot ter hoogte van ge middeld 1 M. Zoo is b. v. post Memo, mij persoonlijk bekend, volgens het eerst genoemde type gebouwd. Aan de naar de Malibaka gekeerde voor zijde bevindt zich in het midden eene kleine poort, waarbij een schildwacht op post staat. Door de poort gaande, komt men op een cour, met aan de tegenovergestelde zijde der poort, de commandants woning. Achter de rechter- en linkerface van den post staat eene barak resp. dienende tot logies der bezetting (Moradores) en tot ge vangenis en magazijn. De hierboven beschreven inwendige inrichting van post Memo kan als de normale worden aangemerkt. Post Noenoe Oera met Cavalerie bezetting maakt hierop echter een uitzondering. Men treft in de onmiddellijke nabijheid van den post aan weerszijden van den weg naar Balibo een tiental hutjes aan, welke door de bezetting worden bewoondin den post dus geen troepenlogies, wel 114:1

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 69