Nov. 1912.] Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. conflicten in het Oosten de strijdenden daarmee rekening moeten houden. Yijf schepen van 15000 ton leggen eenig gewicht in de schaal naarmate men die mee of tegen heeft. We zeggen „in het Oosten", want we zijn hier nog verre van de toestanden in de Europeesche zeeën. Juist de toe standen daar dragen er toe bij hier het getal oorlogssche pen klein te houden. Engeland durft geen modern schip te zenden, Frankrijk evenmin, Rusland zal voorloopig daaraan ook niet kunnen denken. Duitschland heeft in O. Azië slechts 4 groote en 2 kleine kruisers. In deze verhoudingen kun nen we nog wel eenigen invloed doen gelden en daarvan moeten we profiteeren. Wanneer we alleen zinnen op lijdelijken afweer van een landing op Java, zonder in het minst te rekenen met politieke constellaties, dan leggen we zeker het loodje er bij. In het gunstigste geval kunnen we Java daarmee behouden. Alleen door samenwerking met anderen hebben we kans op het be houd van den geheelen archipel. Samenwerking der wapens in de tactiek, samenwerking van leger en vloot in de strategie en in de politiek samen werking met andere mogendheden Ook tegen het gedeelte van den reeds boven genoemden eisch, dat de defensie van N. I. alleen dan aan een vloot mag worden toevertrouwd, wanneer die opgewassen is tegen de krachtigste maritieme mogendheid in Oost-Aziëmeen ik dat eenige bedenkingen zijn aan te voeren. In de eerste plaats dit. Waarom acht men het voldoen de als die vloot opgewassen is tegen de krachtigste mari tieme mogendheid in Oost-Azië? Hoe, als er nu eens twee mogendheden zich tegen ons keeren B. v. Japan en Chili, of Japan en Engeland Zekerheid, dat zij in een komen den strijd de sterkste zal zijn, heeft geen enkele mogendheid, zelfs Engeland niet. Dit land stelt zich dan ook niet tevre den met den door sommigen van ons aangelegden éénmo- gendheidstandaard, maar wil een vloot sterker dan die van 1078 1 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 6