Korte Mededeelingen. 1142 Nov. 2912.] een gevangenis, en een magazijn. Stallen werden niet opgemerkt; de paarden liepen vrij te grazen aan de overzijde van de Malibaka. Tot de bezetting der posten Beremis Kokotoen, *Hai Oeloeng en Mali Daloe behooren ook eenige Cavaleristen. Sterkte. Voor wat de sterkte van de bezetting betreft, loopen de gegevens zoozeer uiteen, dat daarop geen staat valt te maken, doch de indruk werd verkregen, dat de posten eene bezetting hebben van niet meer dan 30 man, waarvan het 1/3 tot 1/6 gedeelte uit Afrikanen bestaat en het overige uit Moradores. Een uitzondering hierop vormen de posten Mota-Bikoe, Memo, Kota Sahi en Kida, welke uitsluitend door Moradores zijn bezet in gerinsrer aantal. Post Mota-Bikoe heeft tot Commandant een Afrikaansch korporaal (kaboe), de overige posten hebben tot Commandant een Portugeesch korporaal of sergeant. Post Noenoe Oera heeft tot Commandant een half bloed sous-lieu- tenant, geboortig uit Dilly. RecruteeringBewapening, enz. De ongeregelde troepen werden vroeger gerecruteerd uil de land schappen Manotoeto, Bidau en Luco, doch tegenwoordig worden de inboorlingen naar de behoefte opgeroepen uit de nabij de posten ge legen kampongs. Zij ontvangen geen soldij, terwijl niet alle Moradores worden gekleed met de bruinlinnen bolero. Vele verrichten hunne diensten in het nationaal costuum, dat zij zelf hebben te bekostigen. Portugeesche Officieren en Onderofficieren worden gemeenlijk bij wijze van straf op Timor geplaatst. De Afrikanen worden gerecruteerd uit de Portugeesche kolonie in Oost-Afrika, terwijl Timor aanvulling krijgt uit Macao. De Portugeesche en Afrikaansche militairen dragen een bruin kakhi uniform, waarbij de eersten eene uniform-pet en de Afrikanen een roode fez op hebben en barvoets gaan. Ook de betaling dezer categorie van lands-dienaren schijnt veel te wenschen over te laten. Bewapening. Het leerboek der Militaire Aardrijkskunde 1907 geeft aan, dat de Infanterie en de Cavalerie met de Cavalerie-karabijn model 1896 kali ber 6.5 m.M is bewapend en dat ieder man van 20patronen is voorzien. Te oordeelen naar getuigenverklaringen moeten echter Winchester repeteerkarabijnen van klein kaliber met magazijn onder den loop (10 patronen) in gebruik zijn en werd zoo 'n karabijn een enkele maal in handen van een Portugeesch Onderofficier aangetroffen. De Moradores echter zijn bewapend met oud model geweren en karabijnen groot kaliber, van verschillende type o.a. met bloksluiting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 70