Korte Mededeelingen. [Nov. 1912. De Moradores, -waarmede aanraking werd verkregen, droegen een ge ring getal (4 a 5) patronen in een doek geknoopt. Vechtwijze. Eigenaardig is het gebruik bij de Portugeezen, dat zij voor het dempen van een opstand in een of ander gebied, volkstammen van een ander gebied bezigen, welke een veete hebben tegen de opstandelingen en waarbij dan de Portugeesche geregelde of ongeregelde troepen in reserve den afloop van het gevecht afwachten. Dit is zelden van langen duur. Hoofdzakelijk bepaalt zich het tuchtigen van het opstan dig gebied tot het verbranden der nederzettingen, het rooven van eigendommen e.d.g. Aangezien op deze wijze de veeten worden aangewakkerd, is hier mee het veel voorkomend elkander onderling beoorlogen der verschil lende stammen verklaard. De militaire waarde der Moradores is gelijk nul te stellen. Bij den opstand in Manoefai heeft een groot deel der van de verschillende posten verzamelde Moradores gemeene zaak gemaakt met de opstande lingen. Deserties komen vaak voor. De militaire waarde der Afrikanen wordt hooger aangeslagen. Verpleging. Het Portugeeseh bestuur laat zich al heel weinig gelegen liggen aan de verpleging van den troep. Yoor het grootste gedeelte leeftn deze op kosten der bevolking. De Postcom mandanten dragen aan urel in den omtrek gelegen kampongs op, om ladangs aan te leggen, weke uitsluitend met djagong en rijstin streken waar rijst verbouwd wordtvoor de bezetting van den post worden beplant. Eenmaal geoogst, wordt de djagong rijstaan den postcommandant geleverd, waarbij wordt toegezien, dat elke kampong een als minimum vastgestelde hoeveelheid levert. Raakt de voorraad op den post ten einde, dan worden de kampong hoofden in de nabuurschap opgeroepen en hun aangezegd nieuwe voorraden te leveren. In de behoefte aan vleesch wordt eveneens door de omliggende kampongs voorzien, welke bij toerbeurten karbouwen en varkens hebben te leveren, zonder daarvoor eenige betaling te erlangen. Uit de ingewonnen inlichtingen moet begrepen worden, dat van Gouvernementswege alleen wordt gezorgd voor rijst voor den Portu- geeschen sergeant Postcommandant. Zoo worden een paar malen per jaar de posten van uit Batu-Gadé, Balibo en Bobonaro van rijst voorzien, terwijl Motoer voor zooveel nooaig de posten in Tahakay voorziet. Rijst wordt meer in de vlakte verbouwd, doch in Camenassa b. v. verliep de rijstbouw, omdat de bevolking, in verband met de vele heerendiensten, geen tijd meer had voor een zorgvuldige bebouwing 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 71