Koete Mededeelingen. [Nov. 1912. Nederlandseh gezag zouden staan en dat zij, wanneer onze troepen het Portugeesch gebied binnenrukken, niet uit vrije beweging, doch onder den druk van de autoriteiten zich tegen ons zouden keeren. Vrijelijk kan hierbij echter worden aangenomen, dat de bevolking zich „en masse" aan onze zijde zal scharen, zoodra haar blijkt, dat bij den krijg het voordeel aan onze zijde is. De invloedrijkste hoofden en hunne gezindheid. Het landschap Kowa heeft een vrouwelijke Kornel, „Maria da Cos ta" genaamd, die geparenteerd is aan het hoofd van Djeniloe van denzelfden naam. Zij heeft te Dilly school gegaan, waarna zij zich te Batoe Gade vestigde, waar zij zich veel moeite geeft om aan de vrouwelijke leden der bevolking het weven te leeren. Onder hare leiding worden zeer mooie doeken (tais) vervaardigd. De bevolking van Kowa spreekt: Tettum. De Radja van het landschap Balibo „Mau Koetoe", verblijft in de nabij Balibo (in den volksmond Laïmik geheeten) gelegen kampong Fatoe Besi. Oorspronkelijk was „Mau Koetoe" „Temoekoeng Besar". Tijdens de afwezigheid van den toenmaals nog te Dilly school gaanden wettigen Kornel, heeft hij zich tot Radja opgeworpen, als hoedanig hij zich heeft weten staande te houden na terugkeer van den wettigen Vorst, die toen naar Bobonaro is verhuisd, waar hij nog verblijft. De bevolking van het landsehap Balibo spreekt zoowel Kema als Maraï en Tettum. Het hoofd van het landschap Léo Siwé (door anderen het landschap „Taapo" genoemd), Bere Mali, woont in kampong Memo; dat van Sa- boelaï Mau Leto, woont in kampong Saboelaï. Deze landschappen erkennen als hun hoofd den Radja van Bobonaro. De ten Oosten van Maukatar gelegen landschappen Lolotaï en Ra- iméa daarentegen, erkennen als hun hoofd den naar ons gebied uitge weken Radja van Camenassa. Het hoofd van het landschap Lolotaï, Beleloe, woont in kampong Holoélie; dat van Raiméa, Naik Talo, in kampong Raiméa. De Radja van Camenassa wordt ook als hoofd erkend door alle land schappen in Tahakay en Diroen gelegen. Van de aan de Westelijke grens van Maukatar gelegen landschappen, woont het hoofd van Kassabaoek, Bere Lekik, in de kampong van dienzelfden naam; het hoofd van het landschapje Kida is naar Zuid Beloe verhuisd; het hoofd van het landschap Taroman, Assa Boera, woont in kampong Taroman en het hoofd van het landschap Diroen, Aïk Fo, woont in kampong Fatoe Besi. De taal, welke in de landschappen ten Oosten en ten Westen van Maukatar wordt gesproken, is het Maraï. Omtrent de gezindheid der hoofden zelve zijn geen betrouwbare gegevens verzameld kunnen worden, het is echter niet gewaagd hier voor in het algemeen ook die hunner bevolking aan te nemen. 1 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73