Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Nov. 1912. de twee krachtigste Europeescbe mogendheden. Intusschen ziet men daar de zaak nog lang niet hopeloos in, nu de snel le aanbouw van de Duitsche vloot het onmogelijk maakt dien eisch nog langer vol te houden. Maar het is duidelijk, dat het bezit van een vloot, die opgewassen is tegen die van den krachtigsten te verwachten tegenstander, geen ivaarborg voor de veiligheid van het land kan zijn, want men kan ook twee verbonden mogendheden tegenover zich krijgen, en een vloot daartegen opgewassen al evenmin, daar de mogelijkheid op drie tegenstanders niet uitgesloten is. In de tweede plaats rijst de vraag waarom als het juist is, dat een vloot alleen waarde heeft, wanneer die opgewassen is tegen den krachtigsten te verwachten tegenstander de Europeesche mogendheden dan vloten bouwen Hebben ze niet alle kans Groot-Brittan je tegenover zich te krijgen Is het dan niet zinloos altijd maar te bouwen, terwijl de meeste, zoo niet alle, vrijwel de zekerheid hebben dit land nooit voorbij te komen Wat moet men hieruit besluiten'? Dat die andere mogendheden de zaak uit een ander oogpunt beschouwen en een dergelijken eisch niet stellen, maar dat zij een vloot bouwen om zich op het wereldtooneel te kun nen doen gelden, om hun buitenlandsche belangen te bescher men en hun eischen kracht bij te zetten en, last not least, door een krachtige vloot verzekeren ze zich van bondgenooten. (Frankrijk Rusland, Duitschland Oostenrijk Italië). Waarom zou Oostenrijk met zijn kleine onbelangrijke kustlijn anders een krachtige vloot bouwen een vloot bijna even sterk x) als die van Italië, dat vrijwel een eilandenrijk is als het niet was om aan zijn verplichtingen als bondgenoot te voldoen en zijn bondgenooten te behouden. Dat is het: bondgenooten. Slechts Engeland, thans nog be wust van zijn overmacht, geniet van een „splendi disolation". 1079 1) Oostenrijk-Hongarije heeft volgens de K. u. K. Marine Almanach 1912 thans 16 slagschepen, Italië 22 schepen van meer dan 9000 ton.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 7